19 Eylül 2010 Pazar

İptila Oldum Sana!

2 sene önce kuzenim (lakabı "lojistik dev"dir) İngiltere dönüşü litrelerce içkiyle evime geldi. Bu içkilerden biri de hiç tanımadığım Meksika kökenli tekila markası "Patron"du.


Adı gibi görünümü de iddalı olan tekilanın; şişesi el yapımı olup, ana maddesi de yüzde yüz organik (burası yalan olabilir) agava bitkisiymiş. Bir yıl boyunca şişe odamın en nadide eseri olarak baş köşede sunuldu. Gelen tüm misafirlere fiyatı, şişesi ve diğer özellikleri usanmadan anlatıldı. Sonra bir gece dayanamayıp şişeyi açtım. Aman yarabbim! O ne lezzet! Bu ana kadar niye açmadım diye hayıflandım. İçtiğim hiçbir tekilaya benzemiyordu. Tadı, agavanın kokusu, alkolü tamamen bastırmıştı. "Shot"ları içmek o kadar kolaydı ki, yüzüm bile buruşmuyordu. Uzun lafın kısası yurtdışından gelen bir arkadaşınız varsa (müjde! kişi başı alkol kapasitesi 2 litreye çıktı) vereceğiniz ilk sipariş muhakkak "Patron" olmalı.


Tekila olarak silver, reposado ve anejo olarak üçe ayrılıyor. Ayrıca kahve likörü ve yıllanmış romu da mevcut (Türkiye "duyt free" marketlerde rom ve likörü yok). İstanbul'da ise Sıraselviler'deki "La Cave"de fahiş fiyata bulabilirsiniz (180 tl civarı).

Patron Pyrat rom

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder