17 Eylül 2010 Cuma

Yeni Jenerasyon Dergicilik

Blog kültürü yayıldığından beri, dergicilik sektöründe büyük gerileme yaşandı. İnsanlar ayda bir çıkan dergiler yerine her gün güncellenen bloglara yöneldi (üstelik hiç para ödemeden). Bunun sonucunda klasik dergicilik kalıplarının dışına çıkmak zorunda kalan yayıncılar ayakta kalmak için yeni fikirler üretmek zorunda kaldı. Televizyonun radyoyu, sinemanın da tiyatroyu yok edememesi gibi dergicilik de ayakta kalmaya devam edecek (büyük ihtimalle). Tıpkı tiyatronun sinema yüzünden zorunlu evrim geçirmesi gibi dergiciler de internet karşısında evrim geçiriyor. Aşağıda inceleyeceğimiz yeni nesil dergiler de bunlardan bazıları.


Monocle:
İngiltere'nin önde gelen uluslararası ilişkiler, iş, kültür ve tasarım dergisi. Dergi "affairs" için A, "business" için B, "culture" için C, "design" için D ve "edits" için E olmak üzere toplam 5 bölümden oluşuyor. Edits daha hızlı tempolu, tüketici, yemek ve seyehat bölümü. Her yıl bizde de meşhur olan "en yaşanılabilir şehirler" listesi yapan ve sonucunda daima Helsinki'nin kazandığı (eş şehrimiz) dergi.


Oxford American:
Amerika'nın güneyindeki yazar, çizer bilimum sanat sevici tayfasına adanmış ağırlıklı olarak edebiyat dergisi.


Electric Sheep:
İsmi Philip K. Dick'in meşhur kısa öyküsü "Do androids dream of electric sheep?"e (Blade Runner filmine metin oluşturmuştur) gönderme olan dergi, kült (daha çok Uzakdoğu) filmlere ağırlık veriyor.


Believer:
San Francisco kökenli edebiyat ve röportaj dergisi. İlginç el yapımı kapak tasarımlarıyla meşhur dergi, bazı sayılarında süpriz CD veya DVD'ler veriyor.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder