21 Eylül 2010 Salı

Balıkesir Lezzet turu 4:Köfteci Şaban

Dünya köfte başkenti Güney Marmara-Kuzey Ege hattıdır. Manisa (Akhisar, Salihli, Kırkağaç köfteleri ve Manisa kebabı), Bursa (pideli köfte, İnegöl ve Kemalpaşa köfteleri), Biga, Bandırma köfteleri ve belirttiğimiz bölgeye çok da uzak olmayan Tire, Tekirdağ ve İzmir köftesi bunlardan birkaçıdır.Balıkesir ise bu hattın merkezinde ve etin kalitesinin çok yüksek olmasından dolayı son derece lezzetli köftelere ev sahipliği yapar. Sadece merkez ilçeleri hatta beldelerinde bile (Şamlı, Kepsut, Gönen) kaliteli köfteler yapılır. Bunun nedeni et kalitesinin yüksek olması ve etin içine yumurta, ekmek veya baharat gibi tadını değiştirecek malzemelerin konulmaması olabilir. Fakat buna rağmen Balıkesir köftesinin, İstanbul'da birkaç şubesi bulanan Filizler köfte (Gönen kökenli) ve Ayvalık'daki Aranan Köfteci hariç namı neredeyse hiç yoktur. Nedeni baharatının çok az olmasından dolayı aromatik olmaması veya yumurta gibi kıvam arttırıcılar bulunmadığından lastik gibi olmayışı (örn: Sultanahmet köftesi, İnegöl köftesi) olabilir.
Balıkesir merkezinde ise hemen hemen bütün köftecilerin belirli bir standardı vardır. Vasatın altında köfte bulunmaz. "Köfteci Şaban" da bunlardan biridir. Köftesi lastik gibi uzayan (ve bunun marifet sayıldığı) İstanbul köftelerine benzemez. "Anne köfteleri" gibi yumuşacıktır (İstanbul'da bu özellik hiç de makbul değildir). Köftenin yanında gelen biber ve domates en doğalındandır. Ekmeği taze, ayranı ise Balıkesir'in meşhur Hisar ayranıdır. Ortamın sadeliği ve Şaban ustanın sevimliliği de eklenince tartışmasız "Balıkesir'in en iyi köftecisi" ünvanının en büyük adayıdır.

Şaban Usta

Köfteci Şaban'ın sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

7 yorum :

 1. yolunun karacabey (bursa) e düşerse akbank2ın karşısındaki coşkun lokantasına uğrayın, köfteleri nefis, yumuşak vedat milor tabiriyle içi sulu/kurumamış çatalı batırınca görüyorsunuz, yanında yoğurt bir de su;9.50 tl kemalpaşa da var ben denemedim ama onu

  YanıtlaSil
 2. zaten bursa ve ilçeleri köfte cenneti.balıkesirde de kemalpaşa köftecisi vardır.o da şahane.dediğin gibi yumuşacık

  YanıtlaSil
 3. + Sayıt Ali (Hasan Baba çarşısı altı)
  + Şamlılılar (memişoğlu kırtasiye arkası)

  YanıtlaSil
 4. ikisini de biliyorum. hele şamşlılar'ın dükkanı yıllardır değişmedi.yoğurdu da çok güzel oranın.bi de köfteci sedat var şaban'ın çaprazındaki arada.Milli kuvvetlere çıkan ara

  YanıtlaSil
 5. Şaban'ın arkasındaki dükkan İnegöl köftecisiydi eskiden, sahibi felç oldu sonra.

  "Karışık" denen bir şey yapardı. Soslu yoğurtlu, inegöl köftesi + döner karışık... Elveda ay elveda feza.

  YanıtlaSil
 6. çok güzel pideli köftesi vardı evet.balıkesir'deki yegane pideli köfte yapan yerdi.ırmak ızgara salonu diye bir yer açılmış oraya.

  YanıtlaSil
 7. babamın köfteleri en iyisiydi..şimdi kapattık dükkanı

  YanıtlaSil