22 Eylül 2010 Çarşamba

Kuzey Kore Propaganda SanatıStalin'den 60 sene sonra propaganda sanatı öldü diye hayıflananlardansanız üzülmeyin. Kuzey Kore bu sanatın en çiğ örneklerini vermeye devam ediyor.
Sürekli batının Kuzey Kore ile ilgili propagandalarını görüyoruz. Bize gösterilmeyen "karşı tarafın" afişleri ise, Kuzey Kore'deki tek sanatın "aynı anda jimnastik yapan onbinlerce insan" olmadığını gösteriyor.


Sergideki onlarca güleryüzlü işçi portrelerinden biri
Ayrıca geçen ay Viyana'da Kuzey Koreli sanatçıların resim sergisi (K. Kore dışında ilk defa) açıldı. Uygulamalı Sanatlar Müzesi'ndeki sergi, yaşam şartlarının son derece kötü olduğu ülkeye dair farklı bir bakış açısı sunuyor. Tuhaf bir mutluluğun hâkim olduğu tablolarda, çalışkan işçilerin gözlerinin içi gülüyor. İyi beslenmiş çocuklar göz kamaştırıcı güneş ışığının altında kahkahalar atıyor.

Biz dünyanın en mutlu çocuklarıyız
Resimlerden birinin başlığı "Biz Dünyanın En Mutlu Çocuklarıyız". 2000 yılına ait bir tabloda diktatör Kim Jong-İl, etler ve meyvelerle dolu bir mutfakta tencerenin kapağını kaldırıyor. Tablonun altında ise " Başkumandan Kim Jong-İl askerlerin beslenmesiyle yakından ilgileniyor" yazıyor.Daha fazla foto için NY Times ve "creative roots" sitelerine bakabilirsiniz.

1 yorum :

  1. ABD ve AB medyasının gözüyle Kuzey Kore'deki hayatı yorumlamak bence çok yanıltıcı. Dünya'da uluslararası ambargoya maruz kalmadığı halde Kuzey Kore'den çok kötü şartlarda olan onlarca ülkede yüzmilyonlarca insan yaşarken, onları görmezden gelip, Kuzey Kore'yi sanki dünyanın en yoksul yeriymiş gibi haber yapmanın iyiniyetli olduğunu düşünmüyorum.

    YanıtlaSil