15 Eylül 2010 Çarşamba

Moleskine Fan Art

Her yıl farklı çeşit Moleskine (ve ya benzeri tarzda) defter alırım ve aşağıdaki örneklerin olduğu fan art sitelerini gezerek "bu sene ben de gezdiklerimi gördükleri yazıp çizeceğim" şiarıyla yola koyulurum. Fakat evdeki hesap çarşıya uymaz ve maksimum 2 sayfa karalamacadan sonra "dil kursu defteri" veya "dünya kupası skorlarının kaydolduğu defter" sıfatıyla yoluna devam eder bu pahalı aparatlar.


Moleskine defterlerinin neredeyse iki yüz yıllık bir geçmişi bulunmaktadır. İnsanların akıllarında tutmak istedikleri ayrıntıları yazmaları gerektiğinde kullandıkları ufak tefek, siyah vinil kapaklı, sarı yapraklı, basit ve sade görünümlü defterlerdir. 1986 yılında üretimi durdurulmuş fakat bir süre sonra yeniden üretilmeye başlanmış olan bu defterlerin bu kadar sevilmesinin bir nedeni de Picasso, Van Gogh gibi isimlerin bunları ellerinden düşürmemesidir.

Bugün İtalya'da Modo&Modo firması tarafından üretilen bu defterler, geçtiğimiz yüzyılda suya dayanıklı mürekkebin doğuşuna da neden olmuş. Moleskine sahipleri, yazılarını yağmura karşı bu mürekkeplerle korurken, kaybetme ihtimaline karşı defterlerinin ilk sayfasını getirene verecekleri ödülü yazarlar.


Dünyaca ünlü çağdaş sanatçıların, kendi tasarımlarıyla kişiselleştirdikleri Moleskine defterlerden oluşan sergi, Londra, Paris New York ve Berlin'den sonra mayıs 2009'da İstanbul'a geldi. Çeşitli Moleskine defter yapraklarını farklı şekillerde kullanan tasarımcılar, sayfaları eskiz, çizim, yazı, not ve fotoğraf yoluyla kişiselleştirdiler.


Bunula beraber Moleskine'in resmi sitesinde mymoleskine adlı akım, dünyanın her yerindeki fanlarının kendi defterleri üzerinde eserlerini yayınlama şansı tanıyor.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder