3 Eylül 2010 Cuma

New York TimesTürkiye'de doğru düzgün, düzeyli bir gazete bulmanın zorluğundan olsa gerek son  bir yılda dış haberleri New York Times'ın internet sitesinden okumaktayım. Müthiş ekler verdiğinden bu seferlik fiziki olarak gazeteyi almak istedim.Ve Çukurcuma'ya en yakın yabancı gazete bayisine (Tünel'in içindeki büyük gazete bayisi) uğradım. Bir de ne göreyim?! Haftasonu gazetesi için 46,50 tl fiyat biçilmiş (haftaiçisi ise 26 tl). İlk başta gazete bayiinin kendi insiyatifiyle fiyatlandırma yaptığına kanaat getirip sinirli bir şekilde oradan uzaklaştım. Fakat Taksim Meydanı'ndaki (Eski Maksim Gazinosu yanı) gazeteci de aynı fiyatlandırmayı verince gazetenin taa New Yorklar'dan bir gün sonra elimize ulaştığını düşünüp, burada veya en azından Avrupa'da basılmadığını düşündüm.


Eve gelip bir araştırma yaptığımda New York Times'ın Amerika dışında basılmadığını, bunun yerine 2003'te birleştiği Herald Tribune'nün New York Times'ın uluslararası baskısı olduğunu öğrendim. Yani canınız New York Times okumak isterse 4 tl'ye gazete bayilerinden International Herald Tribune gazetesini okuyabilirsiniz.


Eski hali
Bu arada Herald Tribune gazetesini elime aldığım an bir değişiklik farkettim. Gazete o meşhur yüz küsür yıllık amblemini atıp modernleşmeye gitmişti.

Yeni hali
Ayrıca gazeteyi haftasonu alsanız bile New York Times'ın o güzel eklerinin hiçbirini Herald Tribune'nün vermediğini bizzat para vererek öğrendim. Böylece New York Times'ın haftasonu eklerini ucuza okuma hayalim tekrar yerle bir oldu.


Gazete ismi New York Herald Tribune olduğu zamanlar, "Yeni Dalga" açılış cümlesi olmuştu.

2 yorum :

  1. Peki bu iki gazete (New York Times ve International Herald Tribune) birbirinin aynısı mı? Ekler hariç tamamen aynı mı?

    Bu arada http://www.nytimes.com/pages/todayspaper/index.html bu adrese bakınca, dört adet New York Times baskısı var, ikisi New York Times adı ile New York ve ulusal baskı diğer ikisi de Herald Tribune adı ile Asya ve Avrupa baskısı. Ve sanırım hepsi de farklı.

    YanıtlaSil
  2. hepsi farklı. new york timestaki şahane eklerin hiç biri tribune de yok. ayrıca perşembe günleri çıkan yemek bölümü de yok. flaş haberler hariç ortak çok az şey var

    YanıtlaSil