1 Ekim 2010 Cuma

Sanat Sevicileri


Geçen hafta "Tophane'de yaşanan olayların" ardından sanat galerilerine uğrayalım dedik. Evimize çok yakın olmasına rağmen son dönem sergilerin hiç birine gitmemiştik.


Sanat sevici dostum Umut'la beraber hem gezip, hem de "sanat üstü kokoreç" yapmak için yola koyulduk. Boğazkesen Caddesi'nde sağlı sollu bulunan bir kaç galeriye uğradık ama aradığımız tadı bulamadık. En son, caddenin dibinde bulunan "Galeri Non"a uğradık. Burada 1997'den beri üretim yapan "Extramücadele" projesinin "Bunu ben yapmadım, siz yaptınız" sergisi vardı.


Basın bültenlerinde kendilerini "Aynen bir grafikerin müşterisi için işaret tasarlaması gibi, toplumsal baskı altındaki bütün topluluklar için işaretler tasarlar. Onların hayali isteklerine uygun resimler yapar" diye tanımlıyorlar.


Gün içinde gezdiğimiz diğer suya sabuna dokunmayan "tırsak" galerilerin aksine Galeri Non, toplumun tüm kesimindeki tabularla dalga geçiyor. Ayrıca son yaşanan olaylara rağmen hiç bir şekilde geri adım atmadıkları için cesaretlerini takdir etmek gerek. Çünkü galeride bulunan eserler, ne "olayları çıkaran kesimi" ne de "olayları şiddetle kınayan kesimi" kucaklıyor. İkisini de yerin dibine batırıyor.


Bunun üzerine ne gider dedik birbirimize. Tabii ki Tophane usulü kokoreç! (nasıl mı oluyor? Şampiyon'un menemen-vari kokoreçinin yarı fiyatına, dört kat daha lezzetli oluyor) Sanat karın doyurmuyor...

2 yorum :

  1. galerilere yapılan baskınların dumanı hala üzerindeyken böyle cesaretli galerileri bulmak hakikaten güzel.

    gezi & sonrasındaki kokoreç takdire şayan!

    YanıtlaSil
  2. kokreçi bir deneyin.şampiyon un menemen-kokoreçine hiç benzemiyor

    YanıtlaSil