16 Eylül 2010 Perşembe

Filmekimi 2010


Sonbaharın festivali "Filmekimi" bu yıl 8-14 ekim tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu yıl 9.su düzenlenecek olan festivalin programı 21 eylülde açıklanacak olup; bilet satışlarına ise 25 eylülde başlanacak. Bu yıl yine 30a yakın film izleyicileri bekliyor olacak. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da akşam 21.30 seansları galalara ayrılmış olacak.

Geçtiğimiz cumartesi akşamı 67. Venedik Film Festivali’nde en iyi filme verilen Altın Aslan Ödülü'nün sahibi olan, Sofia Coppola’nın Somewhere/Bir Yerlerde filmi, mayıs ayında Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi kazanan, festival seyircilerinin Tropikal Hastalık filmiyle tanıdığı ve 2001’de İstanbul Bienali’ne katılan Taylandlı yönetmen Apichatpong Weerasethakul’un son filmi ve İngiliz yönetmenlerden Ken Loach'un Cannes Film Festivali'nde son anda Altın Palmiye yarışmasına eklenen filmi Route Irish, festivalde gösterilecek filmlerden bazıları.

Her yıl Emek Sineması'nda yapılan festivalin, salon kapalı olduğu için nerede yapılacağı meçhul. Benim tahminime göre büyük ihtimalle Atlas Sineması'nda olacak. Fakat salonu Emek kadar büyük olmadığı için, Beyoğlu dışından başka bir salonda da ek gösterim yapılabilir. Beyoğlu'nda eski salonlar bir bir kapandığından (Emek, Rüya, Alkazar, Pop bu ay kapanıyor ve Beyoğlu Sineması da kapanmak üzere) İstanbul Film Festivali'nde tüm salonların AVM salonları olmasından korkuyorum (geçen sene bir tek Nişantaşı City's vardı, sadece o salon bile festivalin ruhunu kaçırmaya yetti). Demirören'in İstiklal Caddesi'ne diktiği hilkat garibesi AVMnin çok büyük sinema salonları olacağı dedikodusu da tezimizi güçlendiriyor. 2011'deki İstanbul Film Festivali'nde Nişantaşı City's, Afm Fitaş ve Demirören Movie Center (salladım) festivalin salonları olabilir.

1 yorum :

  1. sanat etkinliklerine katılmama kararı aldım...etkinlikler artık sahipsiz...

    YanıtlaSil