20 Ekim 2010 Çarşamba

Bundesliga Formaları 2010


Geçmişte Bundesliga'nın en iyi formalarını çıkaran takım Bayern Münih'ti. Adidas sezon başında Alman Milli Takımı ve Bayern'e torpilli dizaynlarını verir, kalanını da dünyaya dağıtırdı. Ama son 2 sezondur (enine çizgili motife geçildiğinden beri) Bayern sezona son derece vasat formalarla başlıyor. Bu sezon da değişen çok bir şey yok. Schalke geçen seneye göre yakasını değiştirmiş.


Formanın renkleri ve logosu gayet düzgün olduğundan bu seneki en iyi Adidas diyebiliriz. Stuttgart muhafazakar forma dizaynına bu sene de dokunmamış (Türk Milli takımı gibi ortası yatay çubuklu forma) ama reklam olarak Gazi'yi (keşke cami silüeti olan logosunu da koysalarmış) kullanmaları bu yılın süprizi.

Stuttgart

Bu yılın Bayern Münih ile beraber en çirkin formasını (maalesef) yine Adidas çıkarmış. Latin Amerika takımlarına özenip çapraz çubuklu formalarıyla Bayer Leverkusen, kötü renk tonları ve daha da kötü logosuyla giyilecek gibi durmuyor.

Leverkusen

Sıra geldi başarılılara. Bundesliga'nın en inişli çıkışlı, en dengesiz iki takımı bu sene şahane formalar çıkarmışlar. Werder Bremen yıllardır yeşil, beyaz ve kavuniçi gibi avantajlı renkleri sayesinde genellikle vasatın üstünde formalar çıkarır. Ama bu seneki hem logo ve forma tasarımı, hem de renk tonlarıyla tartışmasız Bundesliga'nın en iyi forması. Formanın dokusu, kesimi ve şortla uyumu harika. Diğer öne çıkan forma ise şıklığından ziyade cesaretiyle öne çıkıyor.

Werder Bremen

Bundesliga'nın hippi-undergruond kulübü St.Pauli 100. kuruluş yılında birbirinden güzel "Do you Football" markalı formalar çıkarmış.

Hamburg şehri temalı forma

Çift yüzlü kahverengi formasının bir yüzünde Hamburg tarihi anlatılırken, diğer yüzü ise ipek kumaşa benzer parıltılı bir doku sayesinde, sahne kıyafeti gibi gözüküyor. Deplasman forması ise 50'lerin St.Pauli forrmasına gönderme yaparcasına "yakası ipli" olarak tasarlanmış.

retro St. Pauli

2 yorum :

  1. St. Pauli'nin çift taraflı 100. yıl forma fikri güzel lakin tıpatıp aynısını 4 yıl evvel Fenerbahçe de 100. yıl için çıkarmıştı. 3. forma da Beşiktaş'ın 100. yıl formasını anımsatıyor. Amacım "taklitçilik yapıyorlar" demek değil, lakin mevzu bahis St. Pauli gibi bir klüp olunca da insan daha farklı fikirler bekliyor.

    YanıtlaSil
  2. bir fenerli olarak fenerbahçenin o formasının bu formanın yanına yaklaşabileceğini düşünmüyorum. fenerin formasındaki arka plan siyah keçeli kalemle çizilmiş gibi kaba ve kalındı.st paulinin fonu ince işlenmiş ve birçok ayrıntısı var.

    YanıtlaSil