14 Ekim 2010 Perşembe

Dolapdere Pazarı


Çukurcuma-Cihangir hattında pazar olmaması büyük eksiklik. Yıllar önce Cihangir'de pazar varmış ama daha sonra kaldırılmış. Balık pazarında fahiş fiyata meyve-sebze satan manavlar ve civardaki marketler dışında alışveriş yapacak başka seçenek yok. Ama yolun öteki tarafında durum çok farklı.


Kasımpaşa semtinde cuma pazarı ve Kastamonu pazarı (pazar günleri) kuruluyor. Dolapdere'de ise pazar pazarı faaliyet gösteriyor. Dolapdere pazarına İngiliz Konsolosluğu'nun önünden geçen alt geçitten direkt gidebilirsiniz. Pazarda sebze meyve Beyoğlu'nun diğer bölgerindeki manavlara oranla çok çok ucuz. Hatta dönüş yolunu balık pazarından yaparsanız, fiyatları manavlarla kıyaslama şansınız oluyor (bazen 10 kata kadar fiyat farkı olabiliyor).


Pazar ana cadde boyunca Bilgi Üniversitesi kampüsüne kadar devam ediyor. Pazar, mahallelinin yanı sıra İstanbul'da yaşayan yabancıların da sık uğrak yeri. Bölgede yaşayan yabancıların hemen hemen hepsi marketten ziyade bu pazardan taze ürün almayı yeğliyor. Zenci-Çingene-Kürt-Türk ve hatta Avrupalı'nın da Dolapdere'ye gelmesi, pazarı İstanbul'un en kozmopolit pazarı haline getiriyor. Bunun en büyük avantajı ürün çeşitliliğinin diğer pazarlara nazaran daha bol olması. Güneydoğuda bulunan gıdaların yanında Avrupalılar'ın tercih ettiği kereviz sapı, taze kişniş ve fesleğeni pazarda rahatça bulabilirsiniz.


Yine aynı gün pazarın sonunda, Bilgi kampüsünün önündeki yolu takip ederseniz, Kasımpaşa'ya doğru Kastamonu (İnebolu) pazarıyla karşılaşırsınız. Diğerine nazaran daha küçük olan bu pazarda, Kastamonu ve yöresinden en doğal ürünleri Şişli organik pazarının yarı fiyatına bulabilirsiniz. Sabah erkenden pazara uğrarsanız taze süt, köy ekmeği ve ev yapımı tereyağının yanında, mevsimine göre mis kokulu dağ çileği, dağ mantarı gibi az bulunur ürünleri de temin edebilirsiniz. Bunun dışında (yine) aynı gün ve yine Dolapdere'de bit pazarı kurulmakta. Fakat orası o kadar şaşırtıcı ki başka bir yazının konusu!

2 yorum :

  1. Şişlide oturanlar için en yakın iyi pazar Dolapdere'nin mi sizce yoksa başka var mı? Pazar günleri Mecidiyeköy'de kurulan pazar çok kötü, Bomonti Organik Pazar'a da fiyat korkusu ve sabah erken gidilmeli yorumlarını duyduktan sonra henüz gidemedim ama zaten istediğim gibi gerçek bir pazar olduğundan da şüpheliyim.

    YanıtlaSil
  2. şişli civarını hiç bilmiyorum ama dolapdere çok uzak değil. hem organikten kat be kat ucuz

    YanıtlaSil