19 Ekim 2010 Salı

Glögi

İskandinavya'da Noel'in yaklaştığını hızla kısalan gündüzlerden, giderek soğuyan havadan, caddelerde ve dükkanlardaki değişimden, artan ışıklandırmalardan ve insanların tatil planları yapmasından anlarsınız. Bu değişim, Noel'e özgü geleneksel yiyecek ve içeceklerin piyasaya çıkmasıyla tamamlanır. Glögi de bunlardan biridir.


Kaynağının Almanca Glühwein olduğu söylense de orta ve kuzey Avrupa ülkelerinin neredeyse hepsinde bu içeceğe rastlanır. Glögi (İsveççe Glögg'den türeme) Finlandiya'da Noel zamanı çok tutulan bir içecektir.


Kırmızı şarap, şeker, tarçın, zencefil, karanfil ve turunç karışımından yapılır. Alkollü ve alkolsüz çeşitleri vardır. Ahududu, kızılcık ve elma suyu aromalılarına da rastlanır, sıcak tüketilir. Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine üzerine fındık rendeledim, tadı daha bir hoş oluyor. İsteğe göre limon da ilave edilebilir. Türkiye'de bu ürünü İKEA'da bulmak mümkün.

4 yorum :

  1. ya ikeadaki de alkolsüz oluyor. bueda alkollüsünü bulmak mümkün değil.finlandiya da ne güzel karton kutularda bile satılıyor.

    YanıtlaSil
  2. Ikeada turkce iceriginda alkol yazmiyor ama ingilizce iceriginde mulled wine- baharatli sicak sarap yaziyor ?

    YanıtlaSil