15 Ekim 2010 Cuma

İstanbul'un En Eski Gazetesi: Apoyevmatini

İstanbul'un en eski gazetesi Apoyevmatini
Ofisin tabelası
11 Temmuz 1925 yılında İstanbul'da yaşayan Rumlar tarafından kurulan Apoyevmatini (Rumca "akşam çıkan" demek) "akşam gazetesi" olarak tasarlanmış. Gazetenin kurucuları, her ikisi de Galatasaray lisesi mezunu ve eczacı olan Vasiliadis kardeşler, aynı semtte iki eczacı olamayacağını düzenleyen bir kanun sebebiyle mesleklerini icra edemeyeceklerini anlayınca gazeteciliğe yönelmişler.

İstanbul'un en eski gazetesi Apoyevmatini

Gazete altın çağını 1920'lerde yaşamış ve tirajı 30.000'e kadar yükselmiş. Bir aralar bu miktar 80'e kadar düşse de, gazete çalışanı Polina Hanım'ın dediğine göre şu anda yaklaşık 600 adet satılmakta (ayrıca 1000 kişiye yurtdışında pdf. olarak ulaşmaktadır). Gazetenin ofisi İstiklal Caddesi üzerindeki Suriye Pasajı'nda bulunuyor. Basım işlemi Topkapı'da yapılıyor. Günlük siyah-beyaz ve dört sayfa olarak yayınlanan gazetenin fiyatı 50 kuruş. Dağıtım işlemi Beyoğlu ve civarındaki okullara elle, Kadıköy, Moda, Kurtuluş ve Adalar gibi Rumların yoğun olduğu semtlerde ise bayiler aracılığıyla yapılıyor.

İstanbul'un en eski gazetesi Apoyevmatini
Ofis içi
İçerik olarak cemaate ilişkin doğum, ölüm haberlerinin yanısıra Türkiye ve Yunanistan başta olmak üzere dünyada o gün olan önemli olaylara yer veriliyor (dün gazetenin ofisinden aldığım baskısında Şili'de kurtarılan madenciler ile ilgili bir haber vardı). Gazete Türkiye'nin ikinci (Cumhuriyet gazetesinden sonra), İstanbul'un ise en eski gazetesi olma özelliğine sahip ve sadece 6-21 Eylül 1955 tarihleri arasında (malesef 6-7 Eylül olayları nedeniyle) kapalı kalmış .

İstanbul'un en eski gazetesi Apoyevmatini

İstanbul'un en eski gazetesi Apoyevmatini
Suriye Pasajı
Kaynak: Wikipedia ve Referans gazetesi

3 yorum :

  1. halen yayınlanıyor oluşu gerçekten de çok güzel.cemaatleri için bulunmaz bir şans..

    YanıtlaSil
  2. merhaba. kadıköyde nerede bulabilirim acaba?

    YanıtlaSil
  3. polina hanıma sormuştum. gazete bayilerinde bulunuyor demişti. herhalde rum cemaatinin yoğun olduğu bahariye-moda hattında merkezi bayilerde bulabilirsin

    YanıtlaSil