11 Ekim 2010 Pazartesi

Lisede Bir Hazar Kaplanı

kanguru
ay-ay

Saint-Joseph Lisesi, 140. yaşında öğretmen-öğrenci çabasının eseri olan devasa tabiat koleksiyonunu halka açtı. Fransa Türkiye büyükelçisinin açtığı merkez, Türkiye'nin ilk doğa bilimleri merkezi olma niteliğinde. "Doğa Bilimleri Merkezi" 140 yıllık uzun bir çalışmanın ürünü. O dönemde İstanbul Saint-Joseph Lisesi'nde çalışmakta olan öğretmenlerin çabalarıyla tüm Türkiye topraklarından örnekler toplanarak bir araya getirilmiş Türkiye'nin en zengin fauna koleksiyonu, Osmanlı sultanlarının özel fermanıyla "Anadolu'da yaşayan her hayvan türünden 2'şer tane avlama" izni ile hayat bulmuş.


Onbinlerce hayvan çeşidinin farklı tekniklerle korunup, doldurulup sergilendiği merkezde günümüzde Anadolu'da ve dünyada tamamıyla soyu tükenmiş türlerin var olması da dikkat çekiyor. Açılış geçtiğimiz cumartesi, eğlenceli (sınırsız Fransız şarabı sayesinde) bir kokteyl eşliğinde yapıldı.

akdeniz foku ve caretta caretta

Müzenin ilk kısmı evrim bölümüyle başlıyor. İlk insandan günümüze çeşitli kafataslarıyla çeşitlendirilmiş, zengin bir bölüm. Türkiye üniversitelerinde bile böyle bir merkez yokken bir lisenin bunu başarmış olması alkışlanacak bir durum.

Hazar kaplanı

Devamında ise iskelet bölümü başlıyor. Burada nesli tükenen, tükenmekte olan (Ay-ay, lemur..) veya Türkiye'de bulunmayan (beyaz köpekbalığı, hipopotam, kanguru..) birçok hayvanın iskeletini bulmak mümkün.


Üçüncü ise doldurma tekniğiyle korunmuş hayvanların bulunduğu bölüm. En etkileyici bölüm de burası. Anadolu veya çevresinde bulunan yırtıcı kuşlar, dev geyikler, ayılar, kurtlar, tilkiler ve birçok yabani hayvan burada mevcut.


Ama asıl önemlisi nesli tükenmiş olan Anadolu'da vurulmuş Hazar kaplanı, Akdeniz bölgesinde eskiden yaşayan çizgili sırtlan, Sarayburnu'nda avlanılmış Akdeniz foku, caretta caretta gibi birçok nadide canlıyı bulmak mümkün.

çizgili sırtlan

Son bölüm ise Anadolu'da toplanılmış böcek, kelebek ve yumurta kolekiyonundan oluşuyor.

3 yorum :