19 Ekim 2010 Salı

Radikal Artık Tabloid!


Radikal gazetesi bundan sonra tabloid formatında yayın hayatına devam edecek. Bu format özellikle toplu taşıma araçlarında daha kolay okunabiliyor. Küçüklüğü sebebiyle elde (veya çantada) daha rahat taşınabildiğinden, dünyada gitgide daha çok gazete formatını küçültüyor. Bu vesile ile gazete formatlarını inceleyelim dedik.

A4 kağıdına göre gazete ebatları
Kompakt: En küçük gazete formatıdır. İngiltere'deki Independent ve The Times buna örnektir.

Tabloid: 43cm X 28cm ebatlarındadır. Daha çok sansasyonel ve magazin haberleri veren "bulvar gazeteleri" tarafından tercih edilir. İngiltere başta olmak üzere batı Avrupa'da çok yaygındır. Avrupa'nın en büyük tabloidi Alman "Bild" (4 milyon tiraj), Daily Mail ve The Sun bunların başlıcalarıdır.

Berliner: Genellikle daha ciddi bir format olarak bilinir. Tabloidden hem en hem boyda daha büyüktür. 47cm X 31,5cm ebatındadır. Midi (orta) boyut olarak da adlandırılır. Avrupa, Kuzey Amerika ve özellikle Hindistan'da çok kullanılır. Le Monde, Le Repubblica, El Pais, The Guardian bunlardan başlıcalarıdır. Kısa adı Berliner olan "Berliner Zeitung" ise berliner formatında değildir (bizde de zamanında bulvar ebatlarında olmayan "Bulvar Gazetesi" vardı). Türkiye'de ise Habertürk bu formattadır.

Broadsheet: En büyük formattır. Minimum 74,9 X 59,7 ebatındadır. Bu format ilk çıktığında daha politik makalelere uzun yer verebilmek için siyasi gazeteler tarafından kullanılırdı. Dünyanın her yerinde yaygın olan format, genellikle medyaya yön veren gazetelerin ilk tercihidir. International Herald Tribune, Financial Times, Le Figaro, Süddeutsche Zeitung, Frankfurter Allegmeine, Corriere Della Sera, Cumhuriyet, Sabah, Hürriyet ve Milliyet formatın başlıca gazeteleridir.Kaynak: Wikipedia, New York Times, BBC

2 yorum :

  1. aslında türkiyenin güzide tabloid gazeteleri bulvar ve tan ın da yazacaktım. ama bir tek düzgün resimini bulamadım. ülke ile beyazıt kütüphanesine gidersek onla ilgili araştırma yaparız artık

    YanıtlaSil
  2. ocakta yaparız, basın müzesine gideriz.

    YanıtlaSil