12 Ekim 2010 Salı

Sticker ArtAmsterdam'da sticker dolu bir duvar

Sticker Art (sticker bombing veya slap tagging olarak da biliniyor), sokak sanatının çıkartmalarla yapılan türü. Stickerler mesaj kaygılı, tamamen sanatsal düşünceyle yapılmış, reklam veya bir organizasyon çağrısı gibi çeşitli şekillerde olabiliyor. Genellikle graffitinin alt-türü olarak görülüyor.

Tomtom
Bu sokak sanatı graffiti ve stencile nazaran daha hızlı bir şekilde çevreye serpiştirildiğinden ve ayrıca hedef yüzeylere daha az zarar verdiğinden (boya ve spreylere nazaran stickerların izi masum kalıyor) çok daha "uslu" bir sokak sanatı olarak kabul görüyor.

Asmalımescit
Örneğin yukarıdaki sticker "Benin annem cumartesi", "Yan Babilon" ve "Pardon afedersiniz mr. genelkurmay" isimli şarkılarıyla meşhur Bandistaz grubunun. Yeni çıkan albümünün (internetten indirmek serbest) tanıtımı için Beyoğlu'nun farklı yerlerine yapıştırılmış. Grubu http://www.myspace.com/bandistaz adresinden dinleyebilirsiniz..

Aşağıdaki resim ise Kadıköy bazlı şahane "dubstep" (yoğun bas ve aksak ritim üzerine kurulu elektronik müzik türü) grubuna ait. Buruto, Ggman ve Sabbas üçlüsünden oluşan grubun, Kadıköy duvarlarında stencil örneklerini de görmek mümkün.

Kadıköy
Grubu http://www.myspace.com/216steppaz adresinden dinleyebilirsiniz.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder