25 Ekim 2010 Pazartesi

Süleymaniye'de Bir Botanik Parkı!Tarihi yarımadada botanik bahçesi. Evet ilk gördüğümde ben de bir yanlışlık var dedim. Beyazıt'taki İstanbul Üniversitesi'nden Eminönü'ne doğru yol alırken karşıma çıkan "İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi" tabelasını görene kadar böyle bir yerden haberim yoktu.
Tabelayı nerede gördüm dersiniz? Süleymaniye'de bulunan İstanbul Müftülüğü'nün içinde! İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Alfred Heilbronn (Nazi Almanyası'ndan kaçan bir Alman botanikçi) Botanik Bahçesi on bin bitki türü, 127 familyadan 400 adet ağaç ve çalı ile yaklaşık 3500 adet otsu bitkiyi barındırıyor. Ayrıca bitkilere uygun iklim koşullarının sunulabilmesi için birbirinden bağımsız özel seralar tasarlanmış. Bu seralarda tropikal, çöl, kutup ve Karadeniz gibi çeşitli iklim tiplerini görmek mümkün.


Kaktüsler
Girişteki tropikal iklimde yüzünüze hemen buhar çarpıyor ve gözlükleriniz anında buğulanıyor. Aynı bölümde bulunan dev kırmızı muz ağaçları, kahve ağaçlarıyla tam bir cangıl havası yaratmış. Hatta seranın ortasına yapılmış küçük gölün içinde piranalar bile mevcut.


Bitkilere bakım yapan bahçıvana "seralar harikaymış!" dediğimde bana "bırak serayı merayı seranın üstündeki merdivenlere çık manzara şahanedir. İstanbul'daki dört köprüyü aynı anda görebildiğin tek yer!" dedi.


İlk başta abartıyor sandım ama manzara hakikaten enfesti. Galata, Unkapanı, Haliç ve Boğaziçi köprüleri aynı anda gözüküyor. Yeni Cami'yi arka taraftan görebiliyorsunuz. Sol tarafta Sülaymaniye Cami tüm haşmetiyle duruken siz de muz ağaçlarının altında kendinizi yağmur ormanlarında gibi hissediyorsunuz.
Seradan görünüm


Bahçeye giriş ücretsiz. Mesai saatlerinde gezebilirsiniz. Mesai, saat 16.30'da sona eriyor bilginize. İnternet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

4 yorum :

 1. grubumuz

  http://www.facebook.com/group.php?gid=115266808534837

  YanıtlaSil
 2. yahu harikasınız. ben de kendimi istanbullu zannederdim. bu gizli bahçeden hiç haberim yok idi. müthişmiş.

  YanıtlaSil
 3. :) açık söylemek gerekirse istanbul üniversitesinde okumama rağmen benim de de çok haberimiz yoktu. üniversiteleri biraz küçümsemişiz.

  YanıtlaSil
 4. bu bir keşiftir efendim! ey istanbul oku burayı..

  YanıtlaSil