9 Ekim 2010 Cumartesi

T-Rex Sunar: Gelmiş Geçmiş En Kötü Müze!

Dışı cilalı içi boş
Daha önce bu ünvan Tarlabaşı'ndaki "Adam Mickiewickz Müzesi"ne aitti (Polonyalı şairin İstanbul'da yaşadığı ev olan müzede şaire ait hiçbir eşya yoktu). Fakat bu seferki "uzak ara" İstanbul'un en rüküş, en çiğ, en basit müzesi.


Camgöz Goethe
Gülhane Parkı'nda boş boş dolaşırken karşıma çıkan "İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi" tabelasıyla heyecana kapıldım. Okları takip edip koşar adım müzeye yöneldim. Kapının önündeki minyatür Galata Kulesi'ne (İslam teknolojisiyle alakasını kestiremedim. Hazerfen demeyin!) aldırmadan içeri dalıverdim. İlk başta çok kalitesiz Goethe (ve diğer birçok Avrupalı bilimadamı) kabartmasıyla karşılaştım. Üst kata çıkıp tura başladım. Optik, şehircilik, ecza, savaş bilimi, kimya, coğrafya, saat, astronomi gibi pek çok bilim dalına ayrılmış salonlarda İslam dünyasında bilime katkı yapmış şahıslar ve eserleri tanıtılıyor.

Cilalı ahşaptan mancınık, üstelik 50 cm boyunda
Ama eserlerin hiçbiri orijinal değil. Bırakın orijinal olmayı aslına benzetmeye bile çalışmamışlar. Kazara müzedeki eserlere zarar verirsen kimse senden tazminat bile talep edemez. Çünkü hiçbir eserin maddi değeri yok. Ayrıca güvenlik görevlileri müzecilikten bihaber. Müzeyi gidiş yönünün tersine gezdiğinizde (ne demekse?) sizi uyarıyorlar. "Yalnız beyefendi bu yönde gezmek yasak, ters yönden gidiyorsunuz!" gibi uyarılara maruz kalıyorsunuz.


Tıp ilimindeki mücizevi çalışmalar
Kaçan ağzımın tadını bir nebze olsun düzeltmek için Sultanahmet meydanındaki Şark Eserleri Müzesi'ne uzandım. Sonuç dört dörtlüktü. Müze bu aralar "1400. yılında Kur'an" sergisine ev sahipliği yapmaktaymış. Dört Halife devrinden Osmanlı'ya kadar tüm İslam medeniyetlerinde kağıda dökülmüş Kur'an sayfalarını sergileyen müzede, saatlerce orijinal 1000 yıllık halıları, cami kapılarını, Selçuklu ve İznik çinilerini inceleyerek kötü giden müze maceramı şahane noktaladım.

8 yorum :

 1. http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=islam+bilim+ve+teknoloji+tarihi+m%C3%BCzesi&i=23601196

  bir de buradan yakın

  YanıtlaSil
 2. Goethe, bilim ve islam! Üçlüye gel ehehe. Daha baştan kafadan kopmuş burası

  YanıtlaSil
 3. "Gelmiş geçmiş en kötü müze"; bence çok talihsiz bir başlık ve yazı.

  İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi" muhteşem bir müze; 8.yy - 17.yy arası dönemde Türk ve İslam medeniyetinin bilim ve teknolojiye yaptığı katkıları çok güzel bir görsellikle anlatıyor.

  Eserleri orijinal olmamakla itham etmişsiniz. Müzenin özelliği bu zaten, büyük bir çoğunluğu maketlerden oluşuyor. Bir gözlem evinin ya da 20 metre büyüklüğündeki bir mancınığın orijinalinin ya da bire bir kopya olmasını beklemek abes olurdu. Birçok maket 1/40 ölçeğinde yapılmış ve 3500 m2 bir alanda 800'den fazla eser sergileniyor
  Bazı eserler ise sadece kitaplardaki çizim ve tariflere dayanılarak, büyük emeklerle yapılmış çalışmalar; zira bu maketlerin asıl amacı, sistemlerin çalışma mekanizmalarını anlatmak.

  Bir müzenin ya da personelinin elbette eksiklikleri olabilir ve usulünce eleştirilebilir. Elbette herkesin ayrı bir algı düzeyi var ve o düzeyden bakarak yorumluyor, ama birazcık emeğe ve esere saygı gerek, lütfen.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sırf goethe büstünden bile müzenin özensizliği anlaşılabilir.

   Sil
 4. Müze hakkında şu linkteki yazıyı da ilgilenenlere öneriyorum.

  http://blog.milliyet.com.tr/istanbul-islam-ve-bilim-teknoloji-tarihi-muzesi-ni-mutlaka-gezin/Blog/?BlogNo=326246

  Saygılar.

  YanıtlaSil
 5. Sevgili Yorumcular,
  Fuat Sezgin Kimdir ne işler yaptı bunu bilmeden yorum yapmak gerçekten çok abes. illa bir konuda muhalefet yapılacaksa bu Fuat Sezgin değildir. Zİra Bütün dünyanın Otorite-Ordinarüs Prof. olarak kabull ettiği ve Fuat Sezgin'in söylediği bir konunun nerdeyse mutlak doğruya yakın kabul edildiği bir alanda galata büstü ile yargılamak çok avam tabiri ile basitliktir. Fuat Hocanın O galata maketinin orada ne işi var olduğunun birçok röpörtajında görebilirsiniz. Zire kültür bakanlığı bu işleri yapmaktadır. kuruluş serüveni http://ibttm.org/TR/muze/kurulus.html sitesinden hocanın kendi yazısı olarak okuyabilirsiniz arzu edenler ayrıca https://www.facebook.com/ProfDrFuatSezgin adresinden resmi site olarak takip edebilirler. Gothe'nin iyi bir Oryantalist olduğunu sanırım arkadaşlar bilmiyorlar. Ayrıca biz Türkler Fuat Hocamızı 27 Mayıs ihtilali ile sürgüne gönderdiğimizde o kimseye kırılmadan Gothe üniversitesinden kendisini yüksek hürmet edildiğini unutmayalım. ayrıca şu anda bu ünüversite bünyesinde bulunan İslam Bilim Tarihi Enstütüsünün Kurucusu ve hala yöneticisidir. ne zaman buraya gitseniz cumartesi pazar dahil hocanın arabasının burada sabah 7 akşam 5 olduğunun görürsünüz.

  vesselam.

  YanıtlaSil