6 Ekim 2010 Çarşamba

Çarşamba Semtindeki "Çarşamba Pazarı"nda Çarşamba Günü Kapalı Olan Müze

Yavuz Sultan Selim Camisi
Merhaba ben T-Rex. Bundan sonra her hafta "konuk yazar" sıfatıyla sizlerle beraber olacağım. Mahalle mahalle gezip gündemi sizin için takip edeceğim :). Bu hafta Fatih-Çarşamba semtini gezdim. Niyetim Bizans yapısı "Fethiye Cami-Kilisesi veyahut Müzesi"ni gezip daha sonra Çarşamba'daki çarşamba pazarını (not: bundan sonra çarşamba kelimesi ç. olarak anılacaktır) gezip evime dönmekti.

Yavuz Sultan Camisi'nden Haliç manzarası
Yavuz Sultan'ın türbesi
Belediye otobüsüne atlayıp Draman semtinde indim. En başta İstanbul'un en güzel camilerinden Yavuz Sultan Selim Camisi'ne uğradım. Cami ön taraftan müthiş bir Haliç manzarasına sahip. Sağ tarafında Ayasofya ve tarihi yarımada, karşısında ise Haliç ve Beyoğlu. Yavuz Sultan Selim'in türbesine uğradıktan sonra doğru kilise-cami "Fethiye Müzesi"nde soluğu aldım.

Fethiye Müzesi
Ama o da ne! Diğer müzelerin aksine pazartesi değil çarşamba günü kapalıymış müzemiz (haftanın bir günü bir semti bu kadar mı etkiler?). Müzenin açık olan cami kısmında bir tur attıktan sonra, canımı sıkmadan İstanbul'un en muhafazakar mahallesi Çarşamba-Draman hattından, doğru "Çarşamba pazarı"na süzüldüm. İlk defa geçiyordum bu hattan. Sokakta koşuşturan cüppeli çocuklar, gül suyu kokulu caddeler, takunya, şalvar ve bilimum hacı malzemesi üreten esnaflar. Duvardaki Arapça yazılar ve dini kurs ilanlarıyla efsanenin gerçek olduğunu gözlerimle gördüm.


Pazar yeri
Pazara vardığımda ağzım kulaklarımdaydı. Geniş caddeler boyunca tüm semt pazara dönüşmüş, çeşit çeşit ürünlerle (Bolu'dan gelen dağ mantarı mı desem? Ege'den gelen otlar mı?) İstanbul'un en büyük, belki de en ucuz pazarı karşımda duruyordu. Karşı taraftan, hatta başka illerden insanların bile pazara geldiği söylenir. Giyim kuşamdan, peynire, her kalitede ve her yöreden ürün bulmak mümkün bu pazarda. Sadece peynircilerle bile ayrı bir pazar kurulabilir.Geçen yıl Hürriyet Gazetesi'nde çıkan yazıda (en iyi on mahalle pazarı anketinde) pazardan şöyle bahsedilmiş "1297 esnaf, 4811 sergi tahtası kuruluyor. Ayrıca 2500'e yakın seyyar satıcı geliyor. İğne atsanız yere düşmeyen Fatih Pazarı'nda giyim, sebze ve meyvenin yanısıra canlı çiçek, porselen, tencere tava gibi akla gelen hemen her şey satılıyor. Pazara Bolu, Kastamonu ve Trakya'dan da mamul geliyor. Çarşamba Pazarının 6 sokak ve 2 caddesinde sebze tezgahları, diğerlerinde ise giyim tezgahları ağırlıkta. Giysi satanların yarısı kendi dükkanlarının önünde tezgah açtıkları için giyinme kabinleri var. Sabah 5'ten akşam 21'e kadar açık."Not: Belediye otobüsü ile dönüş yapacak olanlar aman dikkat! Otobüse Fatih civarlarında (Fevzi Paşa Caddesi üzerindeki herhangi bir durak) binerseniz diğer pazar-severlerle beraber tıklım tıklım gitmek zorunda kalırsınız. Biraz yürüyüp Saraçhane'den geçen otobüslere binmeniz sizin için daha sağlıklı olur, benden söylemesi.

2 yorum :

  1. gül suyu kokulu caddeler? lütfen ya, biraz abartmışsın sanki. özel kokulu esanslar kullanıyorlar artık.

    YanıtlaSil
  2. hahah.abartıyorum sanıyorsunuz ama kesinlikle doğru.koku caddelerden gelmiyor tabiiki. gül suyu (ya da özel kokulu esans) kokan dükkanlardan taşıyor

    YanıtlaSil