17 Kasım 2010 Çarşamba

Ev Yapımı Çikolata


Geçen haftalarda ev yapımı vişne liköründen bahsetmiştim. Likörü süzerken ayırdığım vişneleri (görmek için buraya tıklayabilirsiniz) tabi ki atmadım. Alkolün içinde beklediğinden dilediğiniz süre buzdolabında saklayabilirsiniz. Buzluğa koymanıza gerek yok çünkü alkolde beklediğinden donma noktası yükselen vişneler donmuyor.


Vişneleri ayağının tozuyla çikolata kursundan gelen kuzenimle beraber israf etmeyip, likörlü çikolata yapımında kullandık.


İlk başta Kahve Dünyası'ndan kuvertür çikolata aldım (sütlü ve bitter). Kuvertür çikolatalar kolay eridiğinden ocakta kısık ateşte eritebilirsiniz. Benmari (isminin şatafatına kanmayın) usulü çikolata eritmek için en güzel yol. Orta boy bir tencereye yarısına kadar su dolduruyorsunuz. Su kaynamaya başladığında cezve veya daha küçük boyutta bir kaba koyduğunuz çikolataları buharlı (dibine değdirmeyecek şekilde) tencereye daldırıyorsunuz. Buharın ısısından çikolatalarımız yavaşça eriyor.

Sıcak çikolata
Eriyen çikolataları birkaç dakika dinlendirdikten sonra içine vişneleri teker teker daldırıp çıkarıyoruz. Alüminyum folyo serili tepsiye sırayla dizdikten sonra 1 saat buzdolabında bekletiyoruz. Likör oranı sizi kesmediyse şırıngayla içine likör enjekte edebilirsiniz. Afiyet olsun.

7 yorum :