26 Kasım 2010 Cuma

Finlandiya Vaşak Popülasyonu

Bugün Türkiye'de soyu tükenmekte (Akdeniz bölgesinde görüntülenen son vaşakları buradan görebilirsiniz) olan vaşakların son üyelerinden birinin daha bir köy muhtarı tarafında öldürülmesinden (habere buradan ulaşabilirsiniz) sonra yaptığım küçük bir araştırmada, Finlandiya'da vaşaklarla ilgili koruma programları olduğunu öğrendim.

dünya üzerindeki vaşak dağılımı
Vaşaklar, soğuk iklime adapte olmuş kedilerdir. Bu nedenle kuzey ülkelerinde habitatları oldukça geniştir. Türkiye, İspanya gibi Akdeniz ülkelerinde daha çok dağlık arazilerde, insanlardan uzakta yaşarlar. Finlandiya vaşakları, Anadolu vaşakları gibi Avrasya vaşakları türüne aittir. Ülkenin %85'in ormanlarla kaplı olması ve nüfusun genelde ülkenin güney ve orta kesimlerinde toplanması, vaşaklar için insan tehlikesinden uzakta yaşayabilecekleri geniş alanlar yaratmaktadır.


Yapılan araştırmalara göre, Finlandiya'daki vaşak popülasyonu, koruma programlarının da etkisiyle, son yüzyıl içinde ikiye katlanarak yaklaşık 1.500 yetişkine ulaşmıştır. Önümüzdeki yıllarda bu sayının 2000'i aşması beklenmektedir.


Bununla birlikte, vaşakların ölümlerinin çoğu hala doğal yollardan olmamaktadır. Vaşaklar ölümlerinin neredeyse dörtte birine av köpekleri sebep olmakta, her sene 40-50 civarında vaşak da otoyollarda kaza sonucu can vermektedir.

Tampere hokey takımı logosu
kaynaklar:
http://www.nowpublic.com/environment/finland-lynx-population-reaches-100-year-high
http://www.metsastajaliitto.fi/?q=node/446

1 yorum :

  1. finlandiyaya yanına gelirsem ilk işim vaşakları görmek olacak.sonra sauna

    YanıtlaSil