20 Kasım 2010 Cumartesi

The Gossip OwlGeçen hafta bloğumuzda da çok beğeni toplayan "The Gossip Owl" ve "Lunatictac" adlı stensillerin sahibi Merih'le buluşup, Çukurcuma sokaklarını renklendirdik. Daha doğrusu ben pek bir şey beceremedim, o renklendirdi, ben de fotoğrafını çektim.


Çekim yaparken stensil teknikleri ile ilgili birkaç püf noktayı da görme fırsatım oldu. Daha öncesinde kalıbın duvara yapıştırıp, spreyle üzerinden kolayca geçileceğini sanıyordum. Fakat gözüktüğünden çok daha sorunlu bir iş. Rüzgar, kalıbın sertliği ve yumuşaklığı, boyanın kalıba yapışıp kalması ve en önemlisi kimseye gözükmeden "hızlıca yapma" gibi sorunlarla uğraştık.


Ama sonunda Çukurcuma ve Galatasaray yöresini yirmiden fazla stensille donattık. Merih stensil kalıbını daha önce mukavvadan yapıyormuş fakat mukavva kullanıldıkça yumuşadığından asetat kullanmaya başlamış. Asetatın en büyük problemi ise mukavvadan daha esnek olduğundan, rüzgarlı bir havada baskı işleminin zorlaşması. Günün en iyi haberlerinden biri de Merih'ten, bloğumuz için stensil kalıbı yapımında yardım sözü almam oldu. Kendisine buradan teşekkür ediyoruz. Eserlerinin devamını tez zamanda bekliyoruz.
Çocuklar Merih'i adım adım takip etti

1 yorum :