14 Kasım 2010 Pazar

Helsinki Hayvanat Bahçesi

1889 yılından beri faaliyette olan Helsinki Hayvanat Bahçesi, şehir merkezinin doğusunda yer alan Korkeasaari Adası'ndadır. Kulosaari Adası'ndan köprüyle geçiş sağlananan adada, hayvanat bahçesi dışında yerleşim yoktur. Böylece, keçi, tavuskuşu, sincap gibi hayvanlar adada serbestçe dolaşmaktadır. İnsanlara alıştıklarından dolayı hayvanlara yaklaşmak mümkün olmaktadır.


Helsinki Hayvanat Bahçesi'ni özellikli kılan yalnızca bir adada yer alması değildir; öncelikle hayvanların mümkün olduğunca doğal ortamlarında, birlikte yaşamaları sağlanmış, hemen hemen her hayvana geniş bir alan ayrılmıştır. Bu açıdan, Helsinki Hayvanat Bahçesi'nin ufak bir milli park olduğunu söylersem çok da abartılı olmaz.


Ancak bu durum hayvanlar için bazı tehlikeler de yaratıyor. Geçen nisan ayında donmuş deniz üzerinden adaya akın eden tilkiler, hayvanat bahçesinde bulunan on altı flamingonun tamamını öldürmüşler.

Hayvanat bahçesinde bilgilendirme ve sunumu da çok beğendimi söyleyebilirim. Her bölgede, hayvanların doğal yaşam alanları, evrimsel gelişimleri, av-avcı ilişkilerini anlatan, grafik, çizim ve hatiralar bir harika. Yırtıcı hayvan barınaklarında, klasik kafes yerine (bilmiyorum bizde nasıl şu anda) çok sayıda hava deliği bulunan camlar kullanılmış.


Helsinki Hayvanat Bahçesi'nde en çok zaman geçirdiğim yer elbette Sibirya kaplanlarının alanı oldu. Bunun dışında boz ayılar için hazırlanmış taş inleri ve lamaların yaşam alanını çok beğendim. Bir de kızıl panda görülmeye değer. Adaya ulaşım yazın küçük teknelerle yapılıyor. Bunun dışında şehir merkezinden saat başı kalkan bir otobüs var. Kulosaari metro istastyonundan yürüyerek gitmek de mümkün.

http://www.korkeasaari.fi/en/services/visitorinformation

4 yorum :

  1. bileti mi aldım baharda, nisan 22 de, fillandiya (filler ülkesi)dayım. keçileri görmek istiyourm.

    YanıtlaSil
  2. düzeltme:filmlandiya(filmler ülkesi)

    YanıtlaSil
  3. pardon benim hatam. doğrusu fallandiya (fallar ülkesi).

    YanıtlaSil