4 Kasım 2010 Perşembe

İstanbul 1910-2010 Kent, Yapılı Çevre ve Mimarlık Kültürü Sergisi


Geçen hafta Bilgi Üniversitesi'nin Silahtarağa Kampüsü'nde açılan İstanbul sergisindeydik. Sergi İstanbul'u geçen yüzyılın başından itibaren yaşadığı inişleri ve çıkışları, kültürel, siyasal, ekonomik ve demografik doğrultuda ele alıyor.


Birçok Avrupa kentine göre daha hızlı gelişim ve dönüşüm yaşayan İstanbul'da, bu sürecin ve sonuçlarının kademe kademe analiz edildiği sergi bir nevi İstanbul Kent Müzesi'nin öncülü görevini üstleniyor. Hatta burada sergilenen eserlerin daha sonra kurulacak olan İstanbul Müzesi'ne bağışlanacağı haberleri bile çıkmıştı.

Mecidiyeköy cehemnnem oluyor

İstanbul'un modernleşmesi adına gerçekleşen Menderes İmar Planı, Dalan dönemi Tarlabaşı yıkımı, Marmara ve Haliç sahil yolları girişimleri gibi büyük İstanbul talanlarını da ilk defa ayrıntılı olarak gösteren, değişimlerin önceki ve sonraki hallerini maketlerle, grafiklerle, fotoğralarla ve hatta eski Türk filmleriyle kıyaslayan bir sergi olmuş.

Cevahir otobüs durağı iken

Serginin en dikkat çekici bölümlerinden birisi ise Beyoğlu-Tünel Meydanı'ndan Maslak'a kadar olan hattın bina profilini tek bir koridorda gösteren çalışmaydı. Koridorda ilerledikçe İstiklal Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Harbiye, Mecidiyeköy ve Maslak hattındaki tüm binaları tarihçeleriyle beraber inceleyebiliyorsunuz.


Ayrıca kenti sadece anıtsal yapılarla değil, modern sivil mimari yapılarıyla, Silahtarağa dahil birçok modern ve klasik sanayi tesisiyle hatta eğlence mekanlarıyla (gazino, stad, sinema) dönem dönem incelemesi serginin bir diğer artısı.

sergi binası

Çünkü her İstanbul sergisinde Ayasofya ve Topkapı Sarayı görmekten artık gerçekten sıkılmıştık. İstanbul klişelerinin dışındaki bu titiz sergi kasım sonuna kadar Santralistanbul'da.

Tünel-Maslak hattı

2 yorum :

  1. Mükemmel bir sergi. Bir iki ay önce gitmiş ama kısıtlı zamandan ötürü ancak yarısını filan gezebilmiştim. (Kısıtlı zaman deyince çok meşguliyetli gibi oldu ama gezintiyi açıkçası maça yetişmek için yarıda kesmiştim.) Bu post da bana hatırlatma oldu. Ve bu vesileyle blogu pek beğendiğimi de söyleyeyim. Keep up the good work.

    YanıtlaSil
  2. teşekkürler. zaten sergi dikkatli incelendiğinde 1 gün bile yetmeyebilir.

    YanıtlaSil