6 Mart 2011 Pazar

İstanbul Hamam Rehberi 6: Ağır Siklet Hamamlar

İstanbul ağır siklet hamam rehberine sadece iki hamam koyduk. Süleymaniye ve Galatasaray gibi birçok büyük hamamı da katabilirdik ama yurtdışındaki popülaritesi, işletmeciliği ve mimari yapısı baz alındığında diğer bütün hamamlara açık ara fark atıyor bu iki hamamımız. Hamamlarımız herkesin de tahmin edeceği gibi Çemberlitaş ve Cağaloğlu hamamları.

İlk hamamımız, yabancı basında birçok kez dünyanın en güzel hamamı olarak haberleri yayımlanan Cağaloğlu Hamamı (panoramik tur için buraya tıklayınız), içlerinde "Indiana Jones"un da yer aldığı birçok film çekimine de ev sahipliği yapmış. 1786'da su ve odun sıkıntısı nedeniyle İstanbul'da artık yeni hamam inşa edilmeyeceğiyle ilgili padişah fermanının hemen öncesinde yapılması sebebiyle, kentin inşa edilen son büyük hamamıdır. Bu da tüm güzelliklerini bugüne kadar koruyarak getirmesini sağlamıştır. Kısa bir süre önce Kate Moss'un burada W dergisi için pozlar vermesi ve New York Times'ın "ölmeden önce görmeniz gereken 1000 yer" listesinde bulunması Cağaloğlu'nun popülaritesini dünya çapında arttırdı. Tabi dünya çapında bu kadar meşhur olması sonucu, "çok sıcak" hamamda fenalaşan turistleri korumak adına Cağaoğlu, ortalama bir hamamdan çok daha serindir. "Sıcaklık"a göre daha sıcak bölmeler olan halvetlerde bile hamam sıcaklığı bir hayli düşüktür. Hamamda fiyatlar Galatasaray Hamamı'na göre çok daha ucuz. Kişi başı sabun ve havlu dahil yıkanma 15 Euro, keselenme 25 Euro (sabun+havlu dahil), masaj ve yıkanma 28 Euro, kese ve masaj 35 Euro.

İkinci hamamımız ise Mimar Sinan yapısı olan Çemberlitaş Hamamı. Bana göre diğer bütün büyük hamamlarla kıyaslandığında uzak ara İstanbul'un en güzel hamamı burasıdır. Turistik olmasına rağmen çok soğuk olmaması, ihtişamlı kubbesi ve bir hamam geleneği olan kaba personel bolluğunun burada minimum düzeyde olması başlıca artılarıdır. Bundan 3 sene önce Çemberlitaş'a arkadaşlarımla beraber ilk gittiğimde, bir arkadaşım hamamda yapılacak en büyük hatayı yapmış ve tellaklara ilk defa hamamda yıkandığını söylemişti. Tellak ya iyi bir bahşiş koparmak için ya da yan taraftaki turistlere maraş dondurması şovuna benzer bir şov yapmak için, arkadaşımı ekmek hamuru gibi yoğurmuş, pizza hamuru gibi havada (biraz abarttım göbek taşında) çevirmişti. İş masaj kısmına gelince ise olay daha da fenalaşmıştı. Kolları bacakları sakatlarcasına kütürdetmek yetmezmiş gibi çocuğun kafasıyla diz kapağını birbirine değdirdi. Bağırışları korkarak izleyen turistlerin hepsi masaj yaptırma fikrinden caydılar. Biz ise limonlu sodamızı yudumlayıp, işkence gören arkadaşımızı keyifle seyrettik.


Hamamın kadınlar kısmının bir bölümü, 19. yüzyıldaki yol açma çalışmasına kurban gitmiştir. Tıraşlanmış bir şekilde duran bu kısım, tramvay yolundan giderken hala görülebilmektedir. Konumu ve işletmecilik anlayışı sonucunda İstanbul'un en fazla turist çeken hamamıdır. Yıkanma 35 tl, masaj+kese 55 tldir. Uluslararası öğrenci kimliği bulunan turistlere, yurtta kalan Türk öğrencilere indirim uygulanmaktadır.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder