22 Kasım 2010 Pazartesi

Kasımpaşa'daki İnebolu Pazarı
Geçen haftalarda Dolapdere pazarından (buradan ulaşabilirsiniz) bahsederken yine pazar günü kurulan Kasımpaşa yolundaki İnebolu (Kastamonu) pazarından da kısaca bahsetmiştim. Fakat şimdi daha ayrıntılı bahsetmek istiyorum çünkü pazar en coşkulu zamanlarından birini yaşıyor.İnebolu pazarının iki coşkulu mevsimi var. Biri dağ çileklerinin ve diğer bahar meyvelerinin serpildiği mayıs başı, diğeri ise pazarın alameti farikası yaban mantarları ve kestanenin çıktığı sonbahar ayları. Kastamonu yöresindeki Ilgaz ve İsfendiyar dağları, Bolu civarıyla beraber Türkiye'nin mantar başkenti.


Sonbahar yağmurlarıyla beraber birbirinden farklı, çeşit çeşit mantarlar türemekte. Pazarda ise Kanlıca mantarı, kuzu göbeği, halı saçağı ve geyik sırası gibi onlarca çeşidini bulmak mümkün. Bu mevsimde her pazarcı tezgahına mantar reyonu eklemeyi unutmamış. Bunun dışında inek sütü yoğurt yapmak isteyenler için bulunmaz bir fırsat. Yoğurdu biraz cıvık olsa da son derece lezzetli oluyor (yoğurt yapmak zor geliyorsa hazır yapılmışı da satılıyor).


Ayrıca köy ekmekleri (altına yanmasın diye konulan asma yapraklarının kokusu lezzetini daha da arttırıyor) İstanbul'da satılan basit kepekli ekmeklerden çok daha sert, yoğun ve aromalı. Geç bozulması da cabası (ekmekle pazarda satılan dil peyniriyle beraber tost yapabilirsiniz). Ayrıca sonbahar turşu, reçel, elma ekşisi, kuşburnu ve diğer marmelatların tezgahlara düşmeye başladığı mevsim.


Hiç almamama rağmen köy tavukları da pazarda çok rağbet gören ürünlerden. Pazar çok büyük olmadığından tüm ihtiyaçlarınızı karşılayamıyorsunuz ama aynı gün açık olan yakındaki Dolapdere pazarıyla eksikleri telafi edebilirsiniz.

2 yorum :