25 Kasım 2010 Perşembe

Püf Noktalar: Eminönü 1

Tariş'in İstanbul versiyonu

Sümerbank kapandı kapanalı devlet destekli mağazaları göremez olmuştuk. Ama Eminönü Yeni Cami'nin yanında açılan (Laleli ve Beyoğlu'nda da var) "Vakıflar Genel Müdürlüğü Ayvalık Zeytincilik İşletmesi" bu ihtiyacımızı bir nebze olsun törpülüyor.


Dükkan Ayvalık ve Edremit yöresinde üretilen zeytin, zeytinyağı, sabun gibi ürünleri son derece makul fiyata satıyor. Reyonların dizilişi ve dükkanın iç düzenlenmesi otuz sene öncesinin doğu bloğu ülkelerini andırıyor. Kalite de ise en ufak bir sıkıntı yok.


İkinci dükkanımız ise Mısır Çarşısı'nın yanındaki aradan girince Kurukahveci Mehmet Efendi'nin tam karşısında. Bangır bangır bağıran çığırtkan elemanı ve üstü fiyatlarla dolu peynir reyonu olduğundan çok dikkatinizi çekmemiş olabilir. Ama zaten buraya bilen geliyor, yolda gelip geçenler fiyatlardan ötürü hemen hemen hiç uğramıyor.

tabela şahane

Ürünlerinin hepsi bir standartın üzerinde olan Temiz Peynirci'de, cadde üzerinde eski kaşar (adı eski ama hemen hemen hiç bekletilmemiş kaşar) 10-13 tl arası satılırken burada 30 tl üzerinde satılıyor. Fakat gerçek eski kaşar tadını alabiliyorsunuz. Buranın spesiyali ise bildiğimiz düz beyaz peynir. Kendi imalatı olan bu peynir inanılmaz lezzetli.


Diğer spesiyali ise açıkta sattığı bakliyatları. İspir kuru fasulyesi harika. Fasulyeleri bir gece sütte bekletip kuru fasulye yapın. Yolun başındaki çığırtkan peynircilerle yolun sonundaki şatafatlı ama kazıkçı Namlı'nın arasında kalan bu dükkana muhakkak uğrayın memnun kalacaksınız.

arkada Apikoğlu sucuklar

10 yorum :

 1. http://groups.google.com/group/cihangirsemtinsiyatifi?msg=subscribe
  cihangir semt inisiyatifi

  YanıtlaSil
 2. harika tüyolar oldu, Eminönü'ne gittiğimde uğrayacağım, özellikle peynirciye.

  YanıtlaSil
 3. peynirciye kesin uğra ve "düz beyaz peynir" iste

  YanıtlaSil
 4. harika! eminönü'nü iyice bilmediğimden hiç peynir alamadım ama kafamı da yiyen hep bir ''iyi peynirci'' düşüncesine son verdirecek yazı.

  YanıtlaSil
 5. Buradaki siyah zeytin de çok iyi,yediğim en iyi zeytin diyebilirim

  YanıtlaSil
 6. Maalesef temiz peynirci kasim sonu dükkani kapatiyor.

  YanıtlaSil
 7. Maalesef temiz peynirci kasim sonu dükkani kapatiyor.

  YanıtlaSil
 8. İki hafta önce gittiğimde çok sevdiğim Temiz Peynirci'min dükkanı kapattığını gördüm.Çok üzgünüm:(

  YanıtlaSil