8 Kasım 2010 Pazartesi

T-Rex Sunar: Atatürk Arboretumu


Belgrad ormanları İstanbul'daki herkes tarafından bilinen bir mesire yeri. Fakat hemen yanındaki "Atatürk Arboretumu" neredeyse hiç bilinmiyor. Nedeni ise çok basit. İstanbul'un en korunmuş alanı olan bu doğal parkta piknik yapmak yasak ve haftasonu üyeler hariç (onlara da ücretli) giriş yok.


Peki nedir arboretum.? Ağaç ve çalı gibi odunsu bitkilerin yetiştirilmesine adanmış botanik bahçesidir. Yani bir botanik bahçesinin arboretum kısmı olabilir. Parkta 3 adet gölet bulunuyor. Gölette çeşitli su bitkileri, ördekler, balıklar ve su kaplumbağaları yaşıyor. Bunun dışında kalan kısımlar bölümler halinde ayrılmış. Her bölüm yakın gruptaki ağaç veya çalıları barındırıyor ve her ağacın altında ağacın Türkçe ve Latince ismi ile yaşadığı coğrafya belirtiliyor.


Park ayrıca Belgrad Ormanları'na komşu olduğundan özellikle sonbahar mevsimi türlü türlü mantarlara ev sahipliği yapıyor. Piknik yasağı nedeniyle insanlar burayı tercih etmediğinden önünüzde onlarca çeşit mantar dokunulmamış halde duruyor (mantar toplamak serbest). Ben tedbirli gelmediğim için yanımda poşet (bu arada mantar kesinlikle poşette taşınmazmış) veya mantar sepeti yoktu ama yine de karnımı doyuracak kadar mantar topladım.


Fakat parktan çıkarken güvenlikçiye, topladığım mantarlardan hangileri yenilebilir sorusunu sorduğumda, mantarlarımın yarısı heba oldu. Eve geldiğimde kalan mantarları fırçayla temizleyip, yıkamadan (parkta mantar topladığımı gören biri öğütledi, yıkayınca lezzetini yitiriyormuş) basit bir mantar sote yaptım. Uzun zamandır doğal mantar yemediğimden tadını bile unutmuşum. Nedenini bilmiyorum ama kültür mantarından daha kokulu ve aromalı geldi bana.


Bunula yetinmeyip internetten zehirli mantarlar hakkında araştırma yaptım. Parkta attığım birçok mantarın çok zehirli olduğunu ( buradan) öğrendim. Türkiye'deki tek mikalog (mantar uzmanı) Jilber Barutçiyan, "mantar dostu" adlı grubunda mantar ile ilgili tüm püf noktaları paylaşıyor. Ayrıca Bemettour ile beraber "mantar gezisi" programı yapıyorlar. Diğer şehirlere haftasonu turları olduğu gibi, Belgrad Ormanları'na günübirlik mantar turları bile var.


Peki Arboretuma nasıl gidebilirsiniz.? Taksim'den kalkan 42 T, yani Bahçeköy otobüsüne bindiğinizde Sarıyer'den sonra su kemerine varacaksınız. Su kemerini gördüğünüz anda otobüsün düğmesine basın. Sizi İ.Ü Orman Fakültesi'nde indirecek. Geriye dönüp, ışıkların oradan sağ taraftaki yola girin. Yol biraz ıssız ve ormanlıktır dikkat. Yol boyunca 250 m kadar yürüdükten sonra park karşınıza çıkacaktır. Giriş haftaiçi 2 tl.


basit mantar sotem

6 yorum :

 1. kitabını, dergini, müzik çalarını ve sandviçini al git. tam bir gün bile geçirilir orada

  YanıtlaSil
 2. ya da mantardan anlayan bir arkadaşını ve mantar sepetini. bayram tam zamanı.

  YanıtlaSil
 3. fotoğraflardaki o koca mantar, şemsiye mantarı. onu yediniz mi?

  YanıtlaSil
 4. Yenilebilir olan mantarın adını biliyor musunuz?

  YanıtlaSil
 5. Bizde geçen hafta gittik 35 yaşındayım niye daha önce hic gitmedim diye hayıflandım, gerçekten harika

  YanıtlaSil