23 Kasım 2010 Salı

Tiger Summit 2010Sayıları 100.000'den 3200'e (bunun da sadece 1000 tanesi doğurgan dişi) gerileyen kaplanların soyları tükeniyor. Önlem alınmazsa 12 yıl içinde yeryüzünde kaplan kalmayacak. Yabani hayat sevgisiyle bilinen Rusya Başbakanı Putin, "Dünya Kaplan Zirvesi"ne ev sahipliği yapıyor. Zirveye kaplanların yaşamını sürdürdüğü 13 ülke katılıyor. Son 50 yılda Bali, Java ve Hazar kaplanları (yazımıza buradan ulaşabilirsiniz) gibi alt türlerin soylarının tükendiği belirtilirken, kısa sürede kaplan nüfusunun iki katına çıkarılması hedef alınmış.

geçmişte ve günümüzde
kaplan nüfusunun bulunduğu alanlar

AZA (Association of Zoos and Aquariums) verilerine göre sadece Amerika'da 12.000 kaplanın (doğadaki nüfusunun yaklaşık 4 katı) evcil hayvan olarak besleniyor olması ve çoğu eyaletinde kaplan beslemenin yasal olması, bir dahaki konferansta ABD'nin üst düzey katılımını zorunlu kılmakta. Kaplan nüfusunun azalmasındaki en büyük etkenler doğal yaşam alanlarının giderek küçülmesi ve çeşitli organlarının Çin ve Afrika'da "afrodizyak" etkisi sağladığı gerekçesiyle satılması.


Animal Planet'in 50.000 kişiyle 73 ülkede yaptığı ankete göre kaplanlar yüzde 21'lik bir oranla dünyada en sevilen hayvan. Kaplanı yüzde 20 ile köpekler, yüzde 13 ile yunuslar takip ediyor.

http://www.globaltigerinitiative.org/

4 yorum :

  1. çok güzeller , umarım zirve başarılı olur , yeryüzünden eksilmez bu güzellik.

    YanıtlaSil
  2. di caprio 1 milyon dolar bağışlamış fona bugün. putin de "adam gibi adam demiş di kapriyo'ya"...:=)

    YanıtlaSil
  3. dünyada en fazla kaplan teksas'ta (evcil hayvan olarak) var, asıl bu rezilliği durdurmak lazım.

    YanıtlaSil