5 Aralık 2010 Pazar

Body Worlds


Öncelikle şunu söyleyeyim, bu sergi 25 tl eder mi? Tabiki etmez, hatta hiçbir sergi 3 sinema parası (halk günü) etmez. Ama sergi 17 Aralık'ta biteceğinden ve bir daha Türkiye'ye ne zaman geleceği belli olmadığından paraya kıydık.


Girişteki "cep telinizi kapatın!", "fotoğraf çekmeyin!" gibi saçmasapan uyarıları kale almadan, gizli gizli fotoğraflarımı çektim (tabi ki flaşımı kapatarak). Flaşların kapatılması uyarısı gelebilirdi, ama fotoğraf yasağını anlamış değilim. Hatta bu konuda o kadar serttilerdi ki, fotoğraf çekenleri kaba saba şekilde uyardılar (allahtan ben çok fazla yakalanmadım). Dünyanın en büyük müzelerinde bile fotoğraf çekmek serbestken, buranın böyle bir küstahlık yapması beni sinirlendirdi.


Body Worlds'te, bilim adamı Dr. Gunther Von Hagens önderliğinde, plastinasyon yoluyla dönüştürülmüş insan ve hayvan örneği, embriyo, çocukluk, gençlik ve yaşlılık evresini takip ederek sergileniyor. Serginin en etkileyici kısmı ise kusursuz zürafanın sergilendiği bölüm.

serginin gerçek ve mecazi anlamda doruk noktası

O kadar etkileniyorsunuz ki sergi, zürafayı gördüğünüz anda sizin için bitiyor ve başka bir yerden zevk alamaz oluyorsunuz. Zürafa çok etkileyici olsa da hiç bir yırtıcı hayvanın sergide olmaması üzücü. Almanya'da, (buraya niye getirilmemiş bilemiyorum) fil ve goril gibi birçok hayvan sergileniyormuş (internetten bakarsanız sergilenen ürünlerin en az yarısının olmadığını görürsünüz).


Body Worlds'teki tüm vücutlar insanların bağışları sonucu toplanmış. Kişiler vücutlarının öldükten sonra teşhir edilmesi için hiç bir şey talep etmezken, sergileyen firmanın bilet fiyatlarını yüksek tutması sinir bozucu. Tamam plastinasyon tekniği pahalı ve uzun bir süreç (1500 saati buluyormuş) ama karşılığında fili ve gorili de görseydik bari!

Gunther Von Hagens ve fil

4 yorum :

 1. fil ve goril seni baya sinirlendirmiş. yoksa bu kadar şikayet etmezdin tahminim. çünkü sergi müthiş bir sergi. hele bir de kaplan olsaydı

  YanıtlaSil
 2. Beni en çok etkileyen zürafa değil de at ve binicisi oldu. At olayı müthiş bir olay.

  YanıtlaSil
 3. at da çok etkilryiciydi. hatta kaide üstünde olmasından mıdır bilemiyorum boyu çok büyük geldi bANA

  YanıtlaSil
 4. ben New York'taki sergide hamile kadinin 9 aylik seruveni ile mide kanseri ve sigara icen vuducun evrimi etkilemisti.. Burada sergilenen cogu vucut evsiz Cinlilere ait oldugu soylemiyle bayagi tepki toplamisti. Sergi $20.00 civarinda ama internette bir suru promosyon kodu ile 15 dolara falan geliyor.. Bence kesinlikle deger.

  YanıtlaSil