21 Aralık 2010 Salı

İstanbul Hamam Rehberi 4: Kocamustafapaşa Hamamları

Kocamustafapaşa Hamamı

İşte ağız tadıyla hamam sohbetinin yapılabileceği tek semt. İstanbul'da turistikleşmeden hamam ruhunun korunduğu son bölge Kocamustafapaşa. Semtte neredeyse adımbaşı bir hamam görebilirsiniz. Üstelik temiz ve ucuz. İlk hamamımız hemen Sümbül Efendi türbesinin bitişiğinde bulunan Kocamustafapaşa Hamamı. Hamamın sıcaklık bölümünde 4 adet halvet bulunur (küçük odacık). Bunlardan birinde ermiş Sümbül Efendi'nin yıkandığına inanılır. Bir diğeri ise sauna olarak kullanılmaktadır. Hamama giriş 7-10 tl arasındadır. Fiyat performans açısından İstanbul'un en verimli hamamıdır. Hamam keyfi sonrası limonlu soda keyfi tavsiye edilir. İçecek de hamam kadar ucuzdur. Korkmadan gidilebilir.

kurna

İkinci hamamımız Küçük Hamam. Kocamustafapaşa'dan Şehremini'ye giderken sağda bulunan bu hamam 1543 yılında yapılmıştır. Adı gibi küçük olan hamamın en büyük özelliği sıcaklığının yüksek olması ve temizliğidir. Fiyatı Kocamustafapaşa Hamamı'nda biraz daha yüksek olsa da (10-12 tl civarı) kalabalık sevmeyenler için tavsiye edilebilir bir hamamdır. Üçüncü hamamımız Davutpaşa İskelesi Hamamı'dır. Küçük Hamam kadar temiz olmasa da burası da tenha bir hamamdır. Samatya Caddesi'nde bulunan bu hamam çok az hamamda görülebilecek şekilde iki göbektaşlıdır.

kadınlar hamamı tasviri

Bir diğer hamamımız Cerrahpaşa'da bulunan Bostan Hamamı'dır. Bu hamamla ilgili birçok efsane mevcuttur. Hamamın hemen yanıbaşında bu hamamda çalışırken Fatih Sultan Mehmet'i yıkadığı düşünülen "Tellak Dede" türbesi bulunur. Kadınlar kısmında bulunan "şeftali kurnası" denilen dar halvette vücudunu yabancılara göstermek istemeyen genç kızlar yıkanırmış. Eski dönemlerdeki bir rivayete göre Kanuni ile Hürrem Sultan'ın kızları Mihrimah Sultan, doğuştan tek göğüslü doğduğu için sürekli yalnız yıkanmak istermış. Bir diğer inanış ise halk arasında tebdil-i kıyafet gezen 2. Selim, erkekler kısımındaki bir halvette kendisini yıkayan tellağın başını vurdurup bu halveti kapattırmış. Olaydan sonra 1940'lara kadar güzel bir demir parmaklıkla çevrili kalmış ve bu bölüme müşteri alınmamış. (Orhan Yılmazkaya'nın Türk Hamamı kitabından alınmıştır)


Bunun dışında yine bu yörede Hacı Kadın ve Hacı Evhadüddin gibi birçok hamam bulunmaktadır.

Not: Bol yemekli ve eğlenceli hamam turumuza katılmak isterseniz bizlere bu linkten ulaşabilirsiniz.

14 yorum :

 1. küçük hamam da bir keseye gideyim taşınma işleri bittikten sonra.

  YanıtlaSil
 2. ocakta beni de götürün, sauna bir yere kadar, insan hamamsız yapamaz :)

  YanıtlaSil
 3. bir de adam haşlayanlara rastlanır bu semt hamamlarında

  YanıtlaSil
 4. 103. üyemiz adil tunçbaş a süprizimiz olacak

  YanıtlaSil
 5. Cerrahpasa'nin tam karsisinda kalan davutpasa hamami ile ilgili bilginiz var mi acaba? Her gun onunden geciyorum merak ettim :) ayrica kmp'de oturmama ragmen bu kadar bilgim yoktu sayenizde ilk is bu hamamlari ziyaret edicem cok tesekkurler!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yeni restore edildi çok temiz ve güzel rahat bir ortam var

   Sil
 6. Aslında bir tane de genel hamam kültürüne giriş yazısı gerek. Tamam hamam orda duruyor da, hiç hamama gitmemiş gariban ne yapsın? İşin usulü nedir, içeri girdikten sonra ne yapılır, nasıl davranılır? Halk bunları istiyor.

  YanıtlaSil
 7. davutpaşa hamamına gitmiştim. çok temiz bir hamam değil fiyatı kocamustafapaşa hamamına yakındı.hamam kültürüne girişi yapmamamız biraz hata oldu doğru söylüyorsunu en sona koysam da biraz garip kaçacak, bu yüzden aralara kısa bilgiler sıkıştırıyorum

  YanıtlaSil
 8. Gedikpaşa Hamamı vardır bir de.
  Annem ismini tam hatırlayamadığı ama "Ali paşa Hamamı" olabilir dediği bir hamamdan bahsedip duruyor Kocamustafapaşa'da. ara tara bulamadım. Neresi olaiblir bir tahmininiz var mı? Açıkçası ben küçükken gidermişiz ve gözümün önünde şu an canlı ama ismini ve yerini tabii ki hatırlamıyorum. Büyük, içinde bir sürü ayrı küçük odası olan bir hamamdı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beyazıt semtinde Gedikpaşa Hamamı, Fındıkzade semtinde Ali Paşa hamamı bulunmaktadır.

   Sil
 9. gedikpaşa hamamı beyazıt'ta. ali paşa hamamı da fatih camiinin yanında. kmpaşada hacıkadın caddesinde bikaç hamam daha var. birinin adı hacı kadın. bir de samatya'da şu an BİM olarak kullanılan bir hamam var.ama bence sizin dediğiniz hamam hekioğlu alipaşa hamamı. günümüzde kadınlar hamamı adıyla kullanılıyor. davutpaşa lisesinin arkasına tekabül ediyor

  YanıtlaSil
 10. Merhaba.

  Verim taviyenize uyup Kocamustafapaşa Hamamına gittim. Kocamustafa Paşa Hamamı bir mahalle hamamı olarak verimli ama turistik, yani blogdan okuyup gidilecek bir hamam olarak bazı eksiklikleri var.

  1- Hamamın içi kalorifer petekleri ve kalorifer boruları ile bezeli bu görüntü olarak pek hoş değil.

  2- Sıcaklığın yan odaları yeteri kadar sıcak değil. Göbektaşı ise çok sıcak geldi, bu bazı günler farklı olabilir.

  3- En önemlisi ise hamamın kubbesi yok! Tepesi sac ile örtülü bu basık bir his veriyor. Benim bir hamamdan beklediğim ferahlık, ses, görüntü malesef yoktu.

  Çalışanları güler yüzlü ve sıcakkanlı insanlar ama Fiyat / performans demişsiniz bence performans olarak malesef oraya gelemiyor. Ayrı bir "lokal hamamlar" gibi bölüm yapıp bu yanlışı düzelteceğinizi umuyorum. Daha iyi hamamlar mevcut mesela Horhor Hamamı daha pahalı olmasına rağmen bu blogu okuyan herkesin parasının yeteck bir fiyattadır sanırım kese dahil 25TL gibi birşey, ki Mimar Sinan'ın yaptığı bir hamamdır. Ayrıca yine yakındaki Haseki Bostan AliPaşa hamamı daha uygun bir klasik hamam mimarisine ve benzer fiyatlara sahiptir.

  YanıtlaSil