30 Aralık 2010 Perşembe

İstanbul Hamam Rehberi 5: Beyoğlu Hamamları


Hamam turumuza Beyoğlu hamamlarıyla devam ediyoruz. İlk hamamımız Galatasaray Hamamı'nın 100 metre ilerisinde bulunan Çukurcuma semtindeki Ağa Hamamı.  Burası Beyoğlu'nun en çok tutulan hamamlarından. Hamam, sizi giriş kısmında güzel fıskiyeli bir havuzla karşılıyor.


Ağa Hamamı İçeriden

Ağa Hamamı
Ama hamamın en büyük özelliği bu değildi. Zamanında burası İstanbul'un 24 saat açık bulunan yegane hamamıydı. Eskiden beri eğlence mekanı olan Beyoğlu'nda gecelemek isteyenler, evine gidemeyenler veya gitmek istemeyen çapkınlar (ünlüler de dahil) ve hatta sarhoşlar bu hamama gelip uyurlarmış. Fakat artık maalesef  bu gelenek devam etmiyor. Ayrıca son dönemlerde çok popüler olan "hamamda kına gecesi" eğlencesinin de Galatasaray Hamamı'yla birlikte en çok tercih edilen hamamıdır. 2014 güncel fiyatlar: Giriş 40 tl, Kese ve masaj 5'er tl'dir. Yağ masajı ise 35 tl.

Ağa Hamamı

Yıllar sonra gelen edit: Bu hamamın şu sıralar unisex hamam olarak da hizmet veriyor. Ama sadece yabancılara. Yönetici Hüseyin bey ilk bir sene yerlileri de karışık aldıklarını fakat  bir takım sorunlardan dolayı bu yabancı kuralını getirdiklerini belirtiyorlar. Tabii yerli bayan müşteriler için böyle bir kural geçerli değil. Bayanların masajı farklı bir bölümde, bayan masör tarafından yapılıyor.

Yıllar sonra gelen ikinci edit: Yönetici Hüseyin beyin belirttiğine göre hamam yaklaşık 4 yıldır sabah 10, gece 22 arası hizmet veriyor. Yani İstanbul'da otellerin dışında 24 saat açık hamam maalesef bulunmuyor.

Firuzağa Hamamı duvarı

Bir diğer hamam ise Çukurcuma Caddesi'nin en dibinde bulunan Firuzağa Hamamı. Tek hamam olarak (sadece erkek hamamı) yapılan Firuazağa hamamı, şu anda kuşluk hamamı olarak kadın ve erkeklere aynı mekanda ama ayrı saatlerde hizmet veriyor (kadınlar 10-17, erkekler 17-24 arası). Yurtdışı sitelerinde "eşcinsellere tolerans gösteren hamamlar" grubunda sınıflandırılan (buradan okuyabilirsiniz) bu hamamın giriş ücreti 35 tl.(rakamlar 2011 fiyatlarıdır)

Firuzağa Hamamı
Bir diğer hamamımız Beyoğlu'nun en havalı hamamı olan Galatasaray Hamamı'dır. Yörenin tartışmasız en büyük ve en temiz hamamı olmasına rağmen fiyatları aşırı pahalıdır (2011 fiyatları:giriş 26 euro, kese dahil 35 euro, kese-masaj 38 euro). 1965'de geçirdiği restorasyon sonrası tarihi dokusunu büyük ölçüde yitirmiştir. Paragöz çalışanları yüzünden orta sınıf hamam severler arasında pek sevilmeyen bir yerdir. Yine de Beyoğlu'na eğlenmeye gelen ünlülerin (mesela John Travolta yakın bir tarihte gelmişti) ilk tercih ettiği hamam burasıdır.

Galatasaray Hamamı
Dolapdere'de ise pazar günü kurulan pazar yolunda Anayasa (Hürriyet) Hamamı bulunmakta. Hamam 2. meşrutiyetin ilanından hemen sonra yapıldığı için için bu ismi almış. İstanbul'daki son Ermeni hamamlarından olan bu yapının kapısında üç dilde (Osmanlıca, Ermenice ve Rumca) Anayasa Hamamı ifadeleri bulunmaktadır.

Zürafa Sokak'ın başında bulunan hamam

Ayrıca artan homofobik baskılar yüzünden kapanmak zorunda kalan İstanbul'un son eşcinsel hamamı Çukurcuma (otel yapılmak üzere kapatıldı), Zürafa Sokak girişinde bulunan halk arasında kullanılan ismiyle Genelev Hamamı, Tophane'nin karşısında bulunan İstanbul'un en büyük hamamlarından şu sıralar restore edilen Mimar Sinan yapısı Kılıç Ali Paşa Hamamı ve daha önce bloğumuzda bahsettiğimiz Kasımpaşa Büyük Hamam (buradan ulaşabilirsiniz) Beyoğlu'ndaki diğer dikkat çeken hamamlardır.

K.A.Paşa hamamı önündeki sokak
Kılıç Ali Paşa Hamamı içeriden
Yıllar sonra gelen edit: Kılıç Ali Paşa hamamı tıpkı Ayasofya hamamı gibi restore edilip hizmete sokulmuştur. Fakat fahiş fiyatları yüzünden sadece turisitler için cazip durumdadır (2014 fiyatları: giriş 100 tl, 50 dakikalık full vücut masajı 140 tl, kısa masaj 80 tl)

Not: Bol eğlenceli ve yemekli hamam turumuza katılmak isterseniz bizlere bu linkten ulaşabilirsiniz

https://www.vayable.com/experiences/11492-hammam-experience

Restorasyon halindeki Kılıçalipaşa Hamamı12 yorum :