24 Aralık 2010 Cuma

Malt Viskilere Giriş

zengin masası

Bloğumuzun ilk yazısı bir viski kitabı ile ilgiliydi. Daha sonraları bu kitap başucu eserimiz oldu ve yurtdışından gelen arkadaşlarımıza bu kitap rehberliğinde sipariş verdik. Yazarın uzmanlık alanının İskoç malt viskiler olması vesilesiyle de siparişlerimiz bu tür visklerde yoğunlaştı. Bu sebeple daha önceleri Chivas Regal'i içerken J&B ye yaptığımız muameleyi, şimdi Glenfiddich içerken Chivas'a yapar olduk (iyi mi oldu kötü mü bilemiyorum?). Peki malt viski nedir? % 100 malt arpadan yapılır, bir kez damıtılmış viskiler diğerlerinden ayrılırlar. Yani diğer viskilerin aksine aynı cins tahıldan yapılan viskilere malt viski denilir. Diğer viskiler gibi buz konularak içilmez. Kokusu açığa çıkması için bir tatlı kaşığı ılık suyu viskiye serpiştirmeniz yeterlidir. Kokuları çok güçlü olduğundan konyak bardağında içilmeleri tavsiye edilir. Malt viski üretimi İskoçya'da 5 bölgeye ayrılır. Island, Speyside, Islay, Lowland ve Campbeltown. Her yörenin kendine ait belirgin özellikleri vardır (rengi, kokusu ve tadı).

5 bölgenin haritası

Speyside: Glenfiddich, Glenlivet, Macallan gibi önemli viski firmalarını barındırır. Kendi içinde de değişiklik gösterir. Glenfiddich'de hafif, taze, tatlımsı armut çağrışımlı bir koku varken, Macallan'dan ise daha baharatlı ve odunsu bir koku gelir.

Island: En önemli markası Talisker'dir. İlk göze çarpan dumansı kokusu ve baharatlı ve kalıcı tadıdır.

Islay: Ardberg ve Laphroaig en önemli markalarıdır. Küçük fıçılarda üretilenlerde yoğun fıçı-ağaçsı kokularla birlikte, fıçıların içinin yanık olması sayesinde is kokusuna da sık rastlanır. Laphroaigler'de is ve deniz tadı yoğunken, Ardbergler'de çikolata ve karamel tadı hissedilir. İkisi de kıyıya çok yakın üretildiğinden deniz iyotu kokusu hemen hissedilir.


Campbeltown: İskoç Hükümeti tarafından 5 büyük viski bölgesinden biri olarak koruma altına alınmış olmasına rağmen birçok viski firmasının batmasıyla tanınmış viski bölgeleri statüsünü kaybetmiştir. Springback ve Glen Scotia en meşhurlarıdır.

Lowland: Burası da tıpkı Campbeltown gibi geçmişini arayan bir viski bölgesidir. Şu sıralar sadece 3 tane viski üreticisi ayakta kalmayı başarabilmiştir. Ortak özellikleri taze ve hafif tatlar barındırmasıdır. Alt "notalarda" limon ve kesilmiş ot tadı bulunur. En meşhuru Glenkinchie'dir.

3
Tat haritası

Yeni başlayanlara tavsiyem, eğer yurtdışından 3 şişe viski getirebilecek, güvenilir (her yiğidin harcı değildir 3 şişe viski getirmek, lojistik zeka gerektirir) arkadaşınız varsa ve en önemlisi 3 şişe viski parasını karşılayacak bütçeniz varsa (yaklaşık 250 tl), 3 popüler viski bölgesinin (Island, Islay ve Speyside) en gözde viskileri olan, sırasıyla Glenfiddich, Talisker ve Laphroaig'den 1 er litre sipariş vermeniz. Bunlardan hangisi damağınıza en uygunsa (malesef bana hepsi de uygun gibi geldi) o bölgenin önemli viskilerini teker teker deneyerek aradığınız viskiyi bulabilirsiniz.

10 yorum :

 1. bu cumartesi kuzenim macallan ve dalmore viskimi almanyadan getirecek. bundan iyisi şamda kayısı

  YanıtlaSil
 2. alman gümrükleri türkiyeye gelenlerin içki limitini 1 litreyle sınırlamış.dalmore işi yattı :((

  YanıtlaSil
 3. kendisi ile yaşadığım aşk için buyrun:

  http://www.eksisozluk.com/show.asp?id=21269719

  YanıtlaSil
 4. en kısa zamanda laphroaig yazımız gelecek :)))

  YanıtlaSil
 5. Almanyadan çıkarken sorun olmaz.İçeri sokarken problem olur.Ben 5 şişe getirdiğimi bilirim.Geçen hafta eşim toplam 6 litre içecek 3 karton sigara getirdi.bir problem çıkmadı.

  YanıtlaSil
 6. Hocam aynen dedigin gibi yaptim.
  Glenfiddich 19
  Talisker distillers edition
  Laphroaigh quatreple cask getirttim.
  Sorum su bunlari evde nasil ssklicaz. Sicaklik ne olcak konum?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. talisker 10 laphroaig quarter cask içtim glenfiddich 12 14 15 içtim 18 yıllığını aldım ama daha içmedim 19 yıllığı çok pahalı bildiğim kadarıyla iyi almışsın :) normal oda sıcaklığında içilicek tabi oda sıcaklığı 30 derece olmayacak) bence glenfiddich 19 u sona bırak

   Sil
 7. problem şu viski şarap gibi şişede yıllanmıyor. yani bekledikçe kötüleşecek. tabi bir yılda çok büyük değişiklik olacağını sanmam. genellikle kaloriferden uzak, kapalı , ışıksız bir yere koyarlar. ben de aynısını yaptım. lafroyun 2 haftada dibine darıyı ekersin zaten.

  YanıtlaSil
 8. Ha bide o var tabi hangisini acarak baslasam:)

  YanıtlaSil
 9. islaylerde sadece fıçının içi yanık değil turba ile de isliyorlar.

  YanıtlaSil