16 Aralık 2010 Perşembe

Mimar Sinan Palladio'yu Ağırlıyor


2010 Kültür Başkenti etkinliklerinin bir kısmını eleştirsek de (acaba mahya yarışmasının sonucu ne oldu çok merak ediyorum), galiba çok da fena bir yıl geçirmedik. Bu aralar İstanbul'da insanın karşısına o kadar çok etkinlik çıkıyor ki, birileri haber vermese kaçırmamak işten değil (mesela Rum Mimarlar sergisi). Benim için "Mimar Sinan Palladio’yu Ağırlıyor” sergisi de bu klasmana girecekti, ta ki sanatsever kuzenim e-postayla bana serginin haberini verene dek. Tophane binası yanıbaşımda olmasına rağmen sergiden haberim yoktu açıkçası.


Sergide, Andrea Palladio (1508-1580) ve çalışmalarının tanıtılması için seçilen yapılarına ait 17 adet mimari maket yanında, Palladio’nun binaları ve bunların kentsel yerleşmede veya kırsal peyzajdaki konumları bazı çizimleri eşliğinde sunuluyor. Serginin sonunda ise Palladio’nun mimari çözümlerinden bazı örneklerin, planlama ve cephe olarak Mimar Sinan’ın yapıları ile karşılaştırmasını yapan bir video gösterimi bulunuyor.


Daha önce "Hayal-Et Yapılar" sergisinde yapıların maketlerinin olmamasını eleştirmiştik (buradan bakabilirsiniz). Bu serginin ana teması ise tamamen maketler üzerinde dönüyor (etrafta birçok video ve fotoğraf olmasına rağmen). Bu sayede canlı olarak hiç bir eserini görmesek de, Palladio'nun yapılarını zihinde tasarlamak kolaylaşıyor.

Palladio eseri Redentore Kilisesi ile
Sinan yapısı Tophane
Bazıları sadece tasarı halinde kalmış eserlerin maketleri ise, Palladio'nun projelerini yayınladığı Quattro Libri kitabından referans alınarak inşa edilmiş. Kitabın orijinal olmayan bir nüshasını da sergide inceleyebilirsiniz. Serginin bence tek eksiği, etkinliğe ev sahipliği yapan Tophane binası hariç, hiç bir Mimar Sinan yapısının bulunmayışı (en azından bir tane maket tasarlanabilirdi). Böylece Palladio ile kıyaslama ihtiyacını, sadece serginin çıkışında konulan kısa videoyla giderebiliyoruz. Sergi 31 Aralık tarihine kadar devam edecek.

Quattro Libri
Sinan ve Palladio videosu

1 yorum :

  1. tophane binası tam bir parti mekanı. bu sergilerin dışında bir de parti yapsalar.

    YanıtlaSil