28 Aralık 2010 Salı

Porto Şarabı

Geçen haziran ayında Portekiz'e gidene kadar Porto şarabı hakkında bir bilgim yoktu. Porto şehrinde yapılan, güzel bir şaraptan fazlası aklıma gelmemişti. Ancak Porto şarabının aslında şarap olmadığını öğrendiğim zaman ilk şaşkınlığı yaşadım.

Portolu dostum Ivo'nun anlattığı öyküye göre, Porto şarabının ortaya çıkması, yüzyıllardır bir gelenek şeklinde devam eden İngiltere-Portekiz ticaret ilişkilerine dayanmaktadır. Douro nehri boyunca uzanan üzüm bağlarından elde edilen şarabın başlıca müşterisi olan İngilizler'in en büyük sorunu alınan şarapların İngiltere'ye taşınırken uzun yolculuk ve dalgalı denizin etkisiyle bozulmasıydı. Bu nedenle İngilizler şaraba brendi karıştırarak ömrünü uzatmak istediler ve sonuçta yüksek alkollü Porto şarabının ilk versiyonunu elde ettiler (bugün hala bu şarabın en büyük alıcısı İngilizler'dir).

Günümüzde brendi yerine, şarabın fermantosyonunu durdurmak, şarabı tatlandırmak ve alkol oranını arttırmak icin aguardente (%30-60 arası alkollü bir içeçek, en bilineni Cachaçha'dır) kullanılır. Porto şarapları çoğunlukla kırmızı, tatlı ve sek şaraplardır. Beyaz Porto şarabı da bulmak mümkündür.

Porto şarabı, özünde şarap olmamasından dolayı, asla yemekle birlikte tüketilmez. Tatlı ve yoğun tadı nedeniyle yemekten önce ve yemekten sonra, mümkünse peynirle tüketilir. Yoğun alkollü olması nedeniyle yavaş ve dikkatli içilmelidir (ilk içtiğinizde tadının güzelliği nedeniyle sarhoş olduğunuzu anlamayabilirsiniz bile). Diğer şarapların aksine açıldıktan sonra bir süre (1-2 haftayı geçirmemek lazım gene de) saklanabilir.

Fiyat aralığı çok geniştir. Porto'da sadece bu şarabı satan dükkanlarda 1 Euro'dan başlayarak Porto şarabı almak mümkündür. Yolunuz Porto'ya düşerse yapılacak en iyi şey, bu dükkanlardaki tatlı bıyıklı amcalara bütçenizi söylemek ve onların sizin için en iyisini seçmesini beklemektir (Vintage türü, yıllanmış Porto şaraplarının fiyatları 30-40 Euro'dan başlamaktadır). Porto şarabının üretim aşamalarını izlemek ve yüzlerce yıllık mahzenleri görmek (Chianti ve Tokay'dan sonra Douro vadisi, dünyanın 3. en eski şarap üretim merkezidir ve 1776'dan beri koruma altındadır) Porto'da yapılacak en eğlenceli iştir.

4 yorum :