1 Ocak 2011 Cumartesi

En Kıymetli 5 Forma Reklamı

110 yıldır formalarına reklam koydurtmayan Barcelona'nın, rekor fiyata "Qatar Foundation" ile anlaşma sağlamasıyla, forma reklamları tartışmaları da kızıştı. Ligimizde de niyet protesto olmasa bile, "sponsor bulamama" nedeniyle bu sezon reklamsız birçok kulüp sahalarda boy gösteriyor. Bu vesileyle Türkiye liglerinin en kıymetli forma reklamlarına bir göz atalım dedik. Türkiye'de futbol kulüplerinin forma reklamı almasının fikir babası Şenes Erzik'tir. Yabancı kulüplerin bu kazanç kapısını fark eden Erzik, üç büyüklere konuyu açar ve nihayetinde 1977'de ve Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle 30x15 cm ebatlarında forma reklamına onay verilir.


5. En kıymetli forma reklamlarına beşinci sıradan başlıyoruz. Fenerbahçe'nin Cemil Turan'lı 1978 kadrosunda efsane kolonya "Pereja" reklamı görülmekte. Şimdilerde unutulmaya yüz tutmuş İstanbul kolonyası Pereja'nın devasa reklamı, neredeyse formanın dörtte üçünü kaplıyor. Formada amblem ve Türk bayrağının olmaması, reklamı daha bir dikkat çekici kılıyor.


Devasa amblem
4. Bu sezon göğüs reklamına herhangi bir sponsor bulamayan Ankaragücü (daha önce de Uzanlar'ın batmasıyla sponsorsuz kalan Adanaspor, takım posterini formalarında taşımıştı) göğsünde takımın logosunu taşıyor. İşte "kendi reklamını yapmak" deyiminin somut örneği. Ankaragücü'nün dışında Bursaspor, Konyaspor ve Antalyaspor gibi süper lig takımlarının da bu sene reklamsız formayla çıkışını yine bir Tanıl Bora yazısıyla sonlandıralım:


Birçok takımın formasının önü 1960’lardaki gibi pir-ü paktı ilk hafta. Futbol işletmecilerinin gözüne boş bilboardlar kadar mahzun görünmüş olmalılar. Reklama alışmış seyirci gözü de yadırgamış olmalı. Oysa, sahici (organik!) Ayaş domatesi bulmak kadar hoş ve ender rastlanır bir sürpriz, formaların bu yalınlığı. İlk haftanın şıkları: Gençlerbirliği’nin göğsün iki yanında iki ince kırmızı-siyah dikey çizgilisi (üniversiteli taraftarlar tasarlamış), Kasımpaşa’nın mavi-lacivert parçalısı, Fener’in hafif incelmiş çubuklusu. Antalya’nın göğsündeki beyaz sansür bandı nedir, Trabzonspor’un otel görevlisi üniforması nedir? Antepspor’un sarı fosforlu formasına teessüf ettim. Kırmızı-siyahın varsa, başka renk giyer misin? (19/08/2010 Radikal Gazetesi)

A. Demirspor ve Kastelli
Beko'dan önce Bako vardı
3. Bir dönem filmlere konu olan, pek popüler olan bankerler, formalarda da yaygındı. Aynı dönem Galatasaray formasında MEBAN (Faruk Süren'in Ailesi'ne ait bir bankerlik şirketiydi. Ve 1983 yılında patlayan banker rezaleti sırasında ardında binlerce mağdur bırakarak batmıştı), Fenerbahçe'nin göğsünde ise İstanbul Bankası ve Hisarbank, Bako'dan sonra ise Beşiktaş, Bağbank ve Titibank gibi garip banka reklamlarına geçmiştir. 80'lerin ortalarında "bankerler yasasıyla" Kastelli ve arkadaşları, 90'lara girilirken ise ekonomik kriz bu "yüksek faizci bankaların" kapanmasına neden oldu.


2. 1988 yılında Samantha Fox konser için İzmir'e gelecektir. Bu konserin reklamı için Fenerbahçe-Altay maçı düşünülmüştür. Bu sebeple Altay takımı sahaya "Samantha Fox" göğüs reklamıyla çıkar. Fakat Fener maçı 4-0 kazanır. Tartışmasız dünya forma reklamı tarihinin en yaratıcı örneği.

Altay'da Samantha, Fener'de Tamek reklamı


1. Birinci sırada ise tüm zamanların en uçuk forma "reklamı" var. Samanta Fox'lu Altay forması komedi ise bu forma trajedidir. Cuntaya jest; 19 Haziran 1960. Yer, Mithatpaşa Stadı. Beşiktaş ve Karagümrük futbol takımları karşı karşıya geliyor. 27 Mayıs darbesini gerçekleştiren Cemal Gürsel'i selamlamak için göğsünde paşanın isminin yazılı olduğu bu talihsiz formalarla çıkarlar. Şu sıralar muhalif duruşuyla tanınan Çarşı'ya bu fotoğrafı göstermek, onları susturmaya yetecektir.

6 yorum :

 1. çarşı 1000 yıl daha muhalif olsa bu günahın keraretini ödeyemez

  YanıtlaSil
 2. Çarşının kurucularında 50 yaşında adam yok ki bu olaydan mesul olsunlar.
  Sanırım çarşı kısmı bir espiri olarak eklenmiş yazının sonuna...

  YanıtlaSil
 3. nasıl bir bağlantı kurdun anlamadım.50 yaş nereden çıktı. bi kere 1960 da maç izleyen bir insanın 50 yaşında olması için sıfır yaşında olması lazım. 70 ve üstü diyecektin ama onu bile beceremedin.çarşı beşiktaşın geçmişinin kefaretini ödeyemez dedim sen ise ilkokuldan kalma matematik bilgini sokmuşsun araya. "futbol mühendisi" adında bir de blog açmışsın. olsa olsa futbol memuru olur senden. barajı bile aştırmazlar bu hesapla sana.

  YanıtlaSil
 4. Çarşı 1982 yılında kuruldu zaten hem bunun cuntaya jestle ne alakası var, taraftar mı formaları hazırlattı sanki? Kulüpten bir yalakanın yaptırdığı bir olaydır bu çünkü tarihin her safhasında güçlünün yanında yalakalık yapan insanlar mevcuttu ama bunu Çarşıya mal etmek cahillikle eşdeğerdir dediğim gibi 1982 senesinde kurulan bir grubu 1960ta meydana gelen bir olaydan sorumlu tutmak kuyruk acısıdır sadece, sende hangi takımı tuttuğunu söyle ben daha beter şeyler bulurum merak etme, ÇARŞInın kılına bile gelemeyen diğer rakip taraftarlarının bu konuda tek kelime etmeye hakları yok çünkü her renkli takım tutanlar Çarşıya hayran ve onun bestelerini söylüyorlar amatör takımlar bile, taklitçi olacağınıza sizde pankart açın beste yapın ama sadece çalıyorsunuz. pankart açmayı bile beceremiyorsunuz gerçi ters açıyorsunuz pankartı,beğenmediğin Çarşının marşlarını çalıyorsunuz sonrada eleştiriyorsunuz.

  YanıtlaSil
 5. fenerbahçe acaba atatürk'e suikastten asılan başkanının kefaretini nasıl öder? böyle saçmasapan çıkarımlar yapmak tam fenerbahçe kafası..

  YanıtlaSil
 6. doktor nazım feneri tutuyor diye mi bütün bu yaygaran? pervez müşerref beşiktaşı tutuyor mesela ve benazir butto'ya suikast yapan adam diye bir komplo teorisi üretsem. sorarım sana hangimiz daha aptal oluruz?

  YanıtlaSil