5 Ocak 2011 Çarşamba

Malt Viskiler: Glenfiddich


Çok sevdiğimiz "Gemide" filminin bir sahnesinde kaptanın, boksöre ve Ali'ye gösterip hava attığı, fakat gram koklatmadığı bir viski vardır. Sonrasında ise gemideki kıza şov yapmak için bir duble içirmiştir. İşte o pek kıymetli viskinin markası Glenfiddich'tir. Glenfiddich'le ilk tanışmam, bir barda (Hem de barmene) dünyanın en iyi viskisinin Chivas Regal olduğunu iddia ettiğim zamanlara dayanır. Barmen de dayanamayıp normalde bardağı 30 tlye satılan Glenfiddich'ten bir duble tattırmak suretiyle, beni (Pahalı bir yolla) alt etmesiyle başlar. 5 dakika evvelinde Chivas'ı içtiğimden net bir kıyaslama şansım olmuştu (Avrupa'da ikisinden de birer şişe alıp kıyaslayabiliyorlar). Tükürdüğümü anında yalamıştım. "Dünyanın en iyi viskisi Glenfiddich" diye dolaştım birkaç zaman. Tabi onu da satmam çok uzun sürmeyecekti. Bu satış süreci ise bir başka yazı konusu.


Daha önceki viski yazımızda (Buradan ulaşabilirsiniz), İskoç malt viskilerin yörelerine göre 5 gruba ayrıldığını söylemiştik. Speyside yöresinin en popüler viskilerinden Glenfiddich (Geyik vadisi anlamına geliyor), dünyanın en çok satılan malt viskisi.


Glen ailesinin diğer üyeleri gibi damıtma işlemi tek çeşit "doğal bahar sularından" yapılmakta. Dinlendirilme işlemi ise Küba'dan getirilen kullanılmış "rom" fıçılarında ya da Amerika'dan getirilen yine kullanılmış "burbon" fıçılarında gerçekleştirilmektedir. Glenfiddichler 12, 15, 18, 21, 30 (40 ve 50 yıllıklar ve pek kıymetli 1937 üretimi daha çok özel üretim olsa da) yıllık olarak şişelenmektedir.

Meşhur 1937 üretimi
Diğer birçok malt viskinin aksine içine buz konularak içilmesi Amerika'da da çok popüler olmasını sağlamıştır. Yıllanma derecelerine ve fıçı çeşitlerine göre tat ve kokuları çok değişkenlik gösterse de (15 yıllıktakinde bal, baharat ve hafif meyve aroması öne çıkarken, 12 yıllığında armut ve hafif meşe fıçısı kokusu, 18 yıllıktakinde ise tarçın ve elma tatları yoğunluktadır) tüm ürünlerinde ağırlıklı olarak taze meyve, limon ve diğer turunçgillerin yoğunluğu, derinlerde ise otsu tatlara sahiptir. Bu özelliği sayesinde, sert ve yoğun kokular barındıran çoğu "single malt"lara göre, yeni başlayanlar için en uygun tercihlerden biridir Glenfiddich.

Glenfiddich 50

6 yorum :

 1. en son yazarımız sasada bir şişe olduğuna dair söylenti vardı.ama ne yazık ki tek başına hepsini içmiş :((

  YanıtlaSil
 2. evet hepsini içtim. daha doğrusu içebildim. afiyet olsun bana. içebildim çünkü içimi çok rahat ve aroması oldukça azdı (en azından benim sevdiğim aromalar, is kokusu, hafif odunsu tat). şimdi laphroaig yolda. okan da (çok az da olsa :))tattım ve sanırım talisker ve lagavulin le beraber favori viskim olacak.

  YanıtlaSil
 3. Eksik bilgi: Oloroso Sherry, taze Avrupa ve taze Amerikan meşe fıçılar da kullanılmakta.

  YanıtlaSil
 4. merhabalar,

  3 yıl önce satın aldığım ama satmak istediğim, nerede satacağımı bilemediğim glenfiddich marka 5 li koleksiyoncu setim var. almak isteyenler grgn83@gmail.com a mesaj atabilir. Piyasa fiyatını bilmiyorum. Bir hafta içinde en yüksek teklif verene satmayı düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 5. kıbrıs' dan almış olduğum glenfiddich 18 yıllık viskimi satmak istiyorum
  0505 400 09 03

  YanıtlaSil