16 Ocak 2011 Pazar

Malt Viskiler: Laphroaig


Bloğumuzu her ay moda bir konu domine ediyor. Bir ara biyolojik çeşitlilik moda olmuştu, daha sonra yoğun hamam yazılarıyla (hala devam ediyor aslında) devam etti bu gelenek. Şimdilerde ise içki yazıları pek popüler bloğumuzda. Çok ünlü kitabımız "World Whiskey"in bir diğer favori malt viskisinin Laphroaig (Lafroy) olması vesilesiyle yurtdışındaki kuzenlerimize şimşek hızında bir sipariş verdik.

Charles Laphroaig deniyor

Heyecanla bekleme moduna girerken, daha denemeden yurtdışındaki viski blogları sayesinde tadını kafamızda canlandırmıştık. Ve şişeler evimize girdiği gün zerre kadar yanılmadığımızı anladık. Tam tahmin ettiğimiz gibiydi, enfes!! Laphroaig'un ilginç bir tadı var. Bir yandan Talisker gibi is tadını barındırırken (malt viskiler tablomuza buradan bakabilirsiniz), diğer yandan kimisinin bayıldığı kimisinin nefret ettiği "hastane aroması" (hastane aroması derken yurtdışında "medicinal" diye tabir edilen ilaçsı kokular) ve kokusunu içeriyor. Ayrıca bir çay kaşığı su serpiştirdikten sonra dipten hindistan cevizi kreması tadının geldiğini söyleyenler de var (ben pek hissedemedim). Bana gelen "Quarter Cask" serisi, standart Laphroaigler'den farklı olarak çok daha küçük fıçılarda bekletildiğinden (diğer viskilerden %30 daha çok meşeye temas ediyor) 30 senelik konyaklardan bile daha fazla fıçı kokusu barındırıyor. Yoğun fıçı kokusu ve Quarter Cask serisi diğerlerinden farklı olarak %48 alkol barındırmasına rağmen bu baskın özellikler viskinin tadını asla gölgelemiyor.


Diğer bütün Islay yöresi viskileri gibi (mesela Ardbeg) deniz kıyısına yakın yerlerde üretimi yapıldığından yoğun yosun ve deniz iyotu kokusu barındırmakta. Bu artı özellik yüzünden is kokulu viski severlerin favori içkisi olan Talisker fanlarını bile etkilemeyi başarıyor. Tadının karmaşıklığı ve içtikten 2-3 dakika sonra bile farklı tatlar hissettirmesi vesilesiyle keşfedilmesi çoğu viskiye göre daha güçtür (ama aynı zamanda daha eğlencelidir).

üretim yeri

1 yorum :

  1. hemen bir öneride bulunayım; laphroiag u büyük konyak bardağında içmeyin. buharı, kokusu daha çok dağılıyor ve aroması çok fazla olduğu için genzinizi ve burnunuzu yakabiliyor.

    YanıtlaSil