17 Şubat 2011 Perşembe

Finlandiya Ulusal Müzesi

2011 yılının ilk resmi iş gününde (2 ocak) ziyaret ettiğim Finlandiya Ulusal Müzesi, museokatu (müze sokağı) üzerinde olmasına rağmen, bir kiliseyi ya da küçük bir kaleyi andıran görüntüsüyle fazla dikkatimi çekmemişti.


Birinci katında bulunan madalya, nişan, mücevher ve dekorasyon koleksiyonları (özellikle Finlandiya'nın İsveç Krallığı'na bağlı olduğu döneme ait olanlar) görülmeye değer. İlk katta ayrıca Finlandiya'nın "prehistorik" tarihine ilişkin eserler sergilenmekte ki fazla ilgimi çekmedi.


İkinci katta, orta çağdan bu yana Finlandiya'daki toplumsal yaşamı anlatan mütevazi ama etkileyici koleksiyonlar bulunuyor. Özellikle saatler, farklı etnik grupların (Laponlar ve Roma) geleneksel giyisileri ve ahşap konut dizaynından etkilendim. Endüstriyel gelişim öncesi kırsal Fin toplumuna ilişkin eserler sergisi de sıkılmadan gezilebilir. Bunun dışında müzede geçici tematik sergiler de bulunmakta. Müzeye giriş ücreti 7 Euro (Ögrenci 5 Euro). Salı günleri saat 17.30-20.00 arası ise ücretsiz olarak gezilebilir.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder