1 Şubat 2011 Salı

Hakaniemen Kauppahalli

Hakaniemen Kauppahalli, yani Hakaniemi kapalı çarşısı, Helsinki tren istasyonun doğusunda, uzun köprüyü (Pitkäsilta) geçince karşımıza çıkan büyük meydanda (Hakaniementori) yer alır.

1914 yılında inşa edilen çarşı, Türkiye ve İstanbul ölçülerinde küçük de olsa, Helsinki'nin mutlaka görülmesi gereken en orijinal yapılarından biridir. 2 kattan ve 70 dükkandan oluşan kapalı çarşı, oldukça turistik ve pahalı olmasına rağmen, ürün çeşitliliğinde rakipsizdir. İlk katta gıda ürünleri, ikinci katta ise Finlandiya'ya özgü hediyelik eşyalar satan dükkanlar bulunur.

Çarşıda en çok ziyaret ettiğim dükkanlar, taze nehir ve deniz balıklarını bulabileceğiniz balıkçı, Belçika çikolatalarından, hurma tatlılarına kadar geniş bir yelpazede tatlılar sunan çikolata ve tatlı dükkanı (son gidişimde baklava ve kadayıf dahi vardı) ve sırf seyretmek için de olsa (çok pahalı) peynirci.

Çarşıda ren geyiği, çeşitli orman meyvelerinin reçelleri, tartlar ve pastalar, Finlandiya'ya özgü ürünler satıldığı gibi, alışveriş arasında bir şeyler yemek ve içmek için hoş ve küçük bir kafe de bulunmakta.

3 yorum :

  1. domuz kanından sucuk var mı peki?

    YanıtlaSil
  2. black pudding diyorsan eğer İngiltere'de bol bol bulursun.Gerçi içindeki lıkır lıkır domuz kanı değil domuz kanının toz haline getirilmiş halidir ama olsun domuz kanı domuz kanıdır sonuçta.

    YanıtlaSil