28 Şubat 2011 Pazartesi

Püf Noktalar: Karaköy


Püf noktalar serisine Karaköy ile devam ediyoruz (ilki olan Eminönü bölümüne buradan ulaşabilirsiniz). Turumuza Karaköy'ün simge yapılarından(!) katlı otoparkla başlıyoruz. Katlı otopark Karaköy'ün birçok meşhur esnafını barındırmasıyla ünlüdür. Ön cephede Karaköy Güllüoğlu ve Namlı (hatta şimdilerde bir diğer simge Karaköy esnafı "Çerkezköy" de bu bölümde dükkan açmıştır) konuşlanmışken arka tarafta ise Karaköy'ün göz ardı edilmiş (biraz da Güllüoğlu'nun gereksiz popülaritesinin gölgesi altında kalmaktan olsa gerek) baklavacısı Köşkeroğlu bulunmaktadır.


Namı Güllüoğlu kadar duyulmasa da başta kadayıfı olmak üzere katmeri ve bilimum baklavaları (şöbiyet ve gelin bohçasına dikkat) abartısız İstanbul'un "en" iyisidir. Tatlısının dışında sabahları çıkan su böreği ve yanına da el yapımı limonatası (Beyoğlu'nda el yapımı limonata yazısını gördüğünüz anda 10 tl yi gözden çıkarıyorsunuz, burada ise gayet makul bir fiyatta) bir diğer klasiğidir. Ayrıca yan tarafta bulunan kebap bölümü ise başta lahmacun ve içli köftesiyle yörede bulunan etseverlerin uğrak yeridir.


katmer

Bir diğer es geçilmeyecek yer ise meşhur İstiridye Balık Lokantası'nın ilerisinde bulunan Taşfırın Çıtır Simitçi'sidir. Simitçi deyip geçmemek lazım buranın simidi o kadar dillere destandır ki, Taksim Meydanı'nda bulunan birkaç seyyar simitçi simitlerinin buradan getirildiğini tezgahlarına not düşmüşlerdir. Buranın simiti akşama kalıp bayatlasa bile tadından birşey kaybetmez. Sahibine lezzetinin sırrını sorunca, susamın ve unun kaliteli olması gerektiği, odun ateşinde pişmesinin lezzetini katladığı yanıtını alıyoruz. Boğazkesen-Tophane hattında birçok taşfırın simit dükkanı olmasına rağmen burası lezzetiyle diğerlerinin bir adım önüne geçiyor.


Tabiki bir bölümde Karaköy turumuzu tamamlamak mümkü değil. Sonraki yazılarımızda az önce bahsettiğimiz İstiridye Balık Lokantası'na, yörenin esnaf lokantalarına ve şarküterilerine göz gezdireceğiz. Tabi buralarla ilgili yazı yazabilmek için kararınca para gerekmekte. Ay başında maaşımız yattığı an tekrar Karaköy yollarını tutacağız.

1 yorum :

  1. trablus bölümüyle tam bir hayal kırıklığı yaşadık. 2 foto ve pek çok hayal kırıklıklarıyla sonlandırdık libya bölümümüzü. ama yakında metin arkadaşımızın şahane anlatımıyla BERLİN bölümünü bloğumuza taşıyacağız. Trablustan bildiren Triple double a ne mi oldu? Beşiktaşta soğanlı yumurta yemekte şu sıralar...

    YanıtlaSil