20 Mart 2011 Pazar

Berlin: Taş Şehir


Berlin: Taş Şehir, Jason Lutes'in Almanya'nın Weimar Cumhuriyeti dönemindeki karanlık yıllarda geçen büyüleyici üçlemesinin ilk halkası. Gazeteci Kurt Severing ve sanat öğrencisi Marte Müller, şahsi hikayeleri etraflarında gelişen tarihi olaylarla iç içe geçen çok sayıda karakterin başını çekiyor. 1928 yılı Eylül'ünden 1929 yılının İşçi Bayramı'na kadar süren sekiz aylık bir dönemi anlatan Taş Şehir, giderek daha karanlık bir geleceğe doğru yol alan Berlin halkının, ümitlerini ve mücadelelerini büyük bir gözlem gücüyle belgeliyor (arka kapaktan).

Brandenburg Kapısı'nda sefa

Ta kitap fuarından aldığım Berlin çizgi romanını daha yeni okuyorum. Malum, bu aralar Berlin popüler bir konu bloğumuzda. Çukurcumatimes'a yeni katılan Berlinli yazarımız Gurbet Kuşu, Vuosaari, Çukurcuma muhitlerinin yanına Kreuzberg semtini ekleyecek bloğumuza. Daha çok Berlin müzik dünyası ve azınlık tayfasının yaşamlarını gösterecek bizlere. Yine Vuosaari'den bildiren yazarımızın yolu da sık sık Berlin'e düşmekte son zamanlarda.

kabareler

Bir üçleme olarak tasarlanan çizgi romanın ilk iki serisi halihazırda zaten yayında (ikinci kitabın adı Berlin: Cam Kent). Son kitabın ise 2012'de yayınlanması bekleniyor. Kitap, Berlin'in altın çağını yaşadığı bir dönemde geçiyor. 1. Dünya Savaşı'ndan sonra, aşırı borç yükü sonucu yüksek enflasyona maruz kalan Alman halkı, paranın gün be gün değersizleşmesi sonucu anlık savurganlıklara itibar etmiş, içki, kumar eğlenceye yatırım yapmaktadırlar. Alman yaşam tarzına hiç de uygun olmayan bu "yarını düşünmeden" yaşamaya Weimar Cumhuriyeti'nin başkenti öncülük etmiş. 1929 büyük depresyona sürecek bu altın çağ (die Goldenen Zwanziger ), 1932'de Hitler'in seçimi kazanmasıyla tamamen kaybolacaktır.


Çizgi romanda Hitler öncesi faşizmin yükselişine tanıklık ederken, O'nun iktidarı komünistlerden yavaş yavaş nasıl kaptığını görecek ve sanılanın aksine Yahudi düşmanlığının temellerinin Nazi iktidarı öncesinde atıldığından emin olacaksınız. Kabareler, zeplinler, Alman dışavurumculuğu ( Fritz Lang, Murnau), Bauhaus, Berthold Bretch, Einstein, Walter Benjamin, Merlene Dietrich, Döblin (Berlin Alexanderplatz) gibi birbirinden şatafatlı şahsiyetleri ve olayları barındıran bu dönemi anlatan Taş Şehiri'n Türkçe'si Marmara Yayınları'nda mevcuttur.

Alman markının içler acısı hali.
Çocuklar milyon marklarla oyun oynarken

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder