10 Nisan 2011 Pazar

Festival Günlüğü: Han Shot First!

Festival maceramız bu sefer Fitaş Sineması'nda devam ediyor. Çok değil 2 ay önceki İf İstanbul'daki seyirci portföyü tamamen değişmiş durumda. Siyah kemik çerçeveli, fularlı (erkek-kadın farketmeksizin) takipçilerinin yerine İstanbul Film Festivali'nin gerçek sinefilleri gelmiş. Yaş ortalaması haliyle biraz daha yükselmiş. Kıyafetler basitleşmiş. İlk filmimiz bu sene Berlin'de en iyi yönetmen ödülünü kapan Ülrich Köhler'in Schlafkrankheit (Uyku Hastalığı).

uyku hastalığı

Film, Afrika’daki uyku hastalığıyla mücadele eden biri beyaz Alman, biri de zenci Fransız iki doktoru gözlemliyor. Dr. Ebbo Veltman, Kamerun’daki hastalıkla mücadele eden bir program yürütüyor. Bu ülkenin nehirlerine, ormanlarına da delicesine âşık. Fakat başarılarına rağmen, ailesi bir an önce Avrupa’ya dönmeye hevesli. Dünya Sağlık Örgütü tarafından onun yerine Fransa’dan bir doktorun geçmesine karar veriyor. Genç doktor Alex Nzila Kamerun’daki kliniğe vardığında burada karmakarışık bir ortam ve psikolojik desteğe ihtiyacı olan Veltman’ı buluyor (festival kataloğundan). Afrika'da yaşamı aslan, fil ve "kamalı adam" (aslında biraz var) klişesine bulaştırmadan anlatan film bizi yeterince tatmin etti.


İkinci filmimiz ise yine Fitaş'ta (en favori Fitaş salonum 1. salonda). Ntv belgesel kuşağında gösterilecek olan "People versus George Lucas" adlı belgesel. Film, George Lucas'a methiyeler düzerek başlıyor. Fakat devamında yerden yere vuruyor. Bilhassa hayranlarının görüşünü almadan 1997'de Special Edition adı altında yaptığı değişiklikler acımasızca eleştiriliyor. Hele Han Solo'nun Greedo'ya ateş ettiği meşhur "Han shot first" sahnesinin üzerinde bilhassa durulmuş.


Fanların en çok kızdığı nokta ise (ki benim de en canımı sıkanlardan birisidir) Lucas'ın orijinal versiyonu hiçbir şekilde yayınlamaması, hatta bu versiyon sanki yokmuş gibi davranması. Bir sanat eseri yaratıcısı tarafından değiştirilebilir mi? Da Vinci "Deloraine" ile zaman yolculuğu yapıp günümüze gelse Mona Lisa'da değişiklik yapma hakkı var mı?

Obi Wan ile Lucas

Sorun aslında şurada. Bütün filmler eskiyor ama bilim-kurgu gibi teknolojiden çokca yararlanan filmler daha hızlı demode oluyor. Bu filmlerinde eskiyen özel efektlerini güncellemekte bence hiçbir sakınca yok (eski versiyonunu yok etmeme kaydıyla). Fakat Han Solo'nun Greedo'ya ateş ettiği sahne gibi filmdeki karakterlerin kişiliğini tamamen farklılaştıran değişikler insanı rahatsız ediyor. Filmin frangmanına aşağıdan bakabilirsiniz.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder