28 Nisan 2011 Perşembe

St. Petersburg Yazıları 1

Efendim, malumunuz Türkiye ve Rusya arasındaki vizeler kalkınca, artık Helsinki'den St. Petersburg'a daha sık gidip geleceğim. Rusya'ya "karadan" ulaşım belki de çok ütopik ama olur ya yolunuz düşer... Helsinki-St. Petersburg arası sadece 400km.

Öncelikle vize konusunda (Rusya'ya nereden gelirseniz gelin) dikkat edilecek bazı konular var.
1- Pasaportunuzun geçerlilik süresinin Rusya'ya geliş tarihinizden itibaren en az 6 ay olması gerekiyor.
2- Pasaportunuzda yırtık ve aşırı yıpranma olmaması (Eğer o dandik iple tutturulmuş eski pasaportları kullanıyorsanız, ipin kopması halinde sınırda sıkıntıya girebilirsiniz)
3- Rusya'ya gelen her yabancı, 3 iş günü icinde "registratsiya"(kayıt) yaptırmak zorunda, bu süre sözde Medvedev'in girişimiyle Türk vatandaşları için 1 haftaya çıkarılmış. Otelde kalıyorsanız pek sorun yok, hemen hemen her hotel bu işi sizin adınıza yapıyor. Ancak birinin misafiri olarak kalıyorsanız, o kişinin ev sahibi olması gerekli, en yakın polis merkezinde ya da postanede bu kayıt işlemi yapılabilir. Sınırda verdikleri göcmenlik kartını da kaybetmeyin, malum Ruslar "belge" konusunda paranoyaklar.
4- Sınırda geliş amacınızı turizm olarak belirtmeyi unutmayın, zira vizesiz seyahat yalnızca turizm amaclı seyahatlar için gecerlidir.
5- Seyahatlerinizin bir gidişte 30 günü, 6 ay içinde de 90 günü geçmemesine dikkat edin.


Helsinki-St. Petersburg

1-) Uçakla: Rossiya Airlines'ın her gün tarifeli seferleri var, yakşaık 1 saat kadar süren uçuş için önceden bilet alırsanın (1-2 ay kadar) gidiş dönüş minimum 120 Euro

2-) Trenle: Eskiden en keyifli yolculuklardan biriydi, ancak hızlı treni yapmaları canımı sıktı. Evet, artık hızlı trenle yolculuk 5 saat yerine 3.5 saat sürüyor ancak fiyat da tek yön 50 Euro'dan, 83 Euro'ya çıkmış durumda. İşinize gelirse...


3-) Otobüs ve Minibüsle
Kamppi'deki FinnKino ve Sokus Hotel önünden kalkan otobüs ve minibüslerle sınırdaki duruma baglı olarak Helsinki'den St. Petersburg'a 6-7 saatte ulaşmak mümkün. Fiyat açısından en cazip seçenek olsa da (15-20 euro), çok sayıda yerde alışveriş için durmaları, sürücülerin kafasına göre mola vermeleri nedeniyle bazen sinir bozucu olabiliyor.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder