1 Mayıs 2011 Pazar

1 Mayıs

yan etkinlikler
Bugün 1 Mayıs. Aslında geçen haftadan beri polisin yüksek güvenlik tedbirleri yüzünden, bu güne  yavaş yavaş ısınmıştık. Bir taraftan panzerler ve barakalar yollara dizilirken, karşı taraf da meydanda posterlerini yavaş yavaş boyamakla meşguldü. Dün meydanda birkaç devasa posteri görünce heyecanım depreşti. Hatta  "1 Mayıs 1977'deki o meşhur prangalı adam posterini" niye tekrar yapmazlar diye de içimden hayıflandım.

afişler hazırlanıyor
tüm yollar barikatla donatıldı
işçi filmleri festivali
1 Mayıs sabahı Sivas'lı arkadaşımın hünerli elleri sayesinde Sivas'ın meşhur "velibak" gözlemesiyle kahvaltımı yaptım.


velibak
Yapılışı çok çetrefilli değil aslında. Hamurları top hale getirip içine haşlanmış baharatlı patates koyuyorsunuz. Daha sonra top halindeki hamurları oklavayla açıp tavada kızartıyorsunuz (kızartırken yağlamayı unutmayın). Çok basit gözükmesine rağmen patatesin miktarı ve hamurun inceliği lezzetini çok değiştirebiliyor. Benim yediğim ise neredeyse kusursuzdu. Madımak ve etli ekmekten sonra bir diğer Sivas yemeğine hayran oldum.Karnımı doyurdukdan sonra derhal Sıraselviler'den meydan yolunu tuttum. Helikopterler üzerimden geçtikce meydana gitme arzum daha da arttı. Taksim'e vardığımda ise görüntü müthişti. YGS'yi protesto eden liseliler, eşcinseller, fenimistler, işçiler, komünistler, sosyal demokratlar, Adana Demirsporlular, hep bir ağızdan 1 mayıs marşını söylüyorlardı. 


lezzetli sandviçler
Yumurtalı sandviç satan seyyar sartıcılar her ne kadar ağzımı sulandırsa da "velibak" sayesinde pek itibar etmedim. Bu yılın en büyük şoku AKM'ye asılan ünlü 1 Mayıs afişiydi. DİSK tarafından 34 yıldır saklanan tarihi afiş kutlamalara damgasını vurdu. Afişin bugüne kadar saklandığını duyunca çok şaşırdım. AKM'ye yaklaşıp "prangalı adam" ın birkaç fotosunu çektikten sonra merdivenlerde bayramı izledim. Olaysız, kavgasız biten bayramın bir diğer yeniliği ise kafalarında hd kamera bulunan polis kasklarıydı (robocop sonunda gerçek oldu).


meşhur prangalı adam

bugün
1977

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder