8 Mayıs 2011 Pazar

Balıkesir Lezzet Turu 6:Balıkesir Mantısı

Tirit ekmeği
Uzun zamandır bu yazıyı yazmak istiyordum. Balıkesir merkezinde çok meşhur olan, fakat namı ilçe sınırının bile dışına çıkamamış "Balıkesir Mantısı" bugünkü konumuz. Aslında ilçe merkezinde buna benzer yemekler bir hayli bol. Düğünlerde dağıtılan tirit, küp doğranan ekmeğin et suyunda haşlanıp üzerine et, maydonoz, nohut ve salça dökülmesiyle yapılıyor. Lokantalar, bunu tavuk veya paça ile çeşitlendirip, pideli paça ve pideli tavuk gibi yemek türetmişler. Sabahın köründe pideli paça yemek, Balıkesirliler'in bayıldığı bir alışkanlıktır. Bilhassa akşamdan kalmalar için işkembe dışında bu seçenek de pek revaçtadır.


Gelelim "Balıkesir Mantısı"na. Bu mantı türü az önce bahsettiğimiz suda yavan hamur (ya da ekmek) haşlama geleneğinin bir parçasıdır. Tıpkı tirit gibi, yavan hamuru nohut ve tavukla şenlendirme adeti bu yemekte de mevcuttur.


Peki nasıl yapılır bu yemek. İçi boş mantılar fırınlanarak gevrek bir kıvama gelir (uğraşmak istemiyorsanız Balıkesir halinde gayet lezzetli fırınlanmış boş mantı bulabilirsiniz).Tavukları suda haşlayıp küçük küçük didiyoruz. Haşlama suyunu az salça ile renklendirip mantıyı tavuğu ve nohutu ekliyoruz.Tüm malzemeleri  bir arada 10 dakika haşladıktan sonra, sarımsaklı yoğurt ve tereyağıyla sıcak servis yapıyoruz. Mantılar tavuk suyunda haşlandığından, Kayseri mantısından çok daha yoğun bir tada sahip. Ayrıca nohut mantıya pek bir yakışıyor.


Afişlerden Haberler:Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesinin destekleriyle, Hayalgücü Organizasyon tarafından düzenlenen ''Uluslararası Mizah Festivali'' 12 Mayıs'ta İstanbul'da başlayacak. Konuya ilişkin açıklamaya göre festival; karnaval, stand-up, tiyatro, yarışma, sohbet, atölye gibi etkinliklerin yanı sıra, komedi şarkıları gecesi ve karikatür sergileriyle yepyeni bir festival anlayışı sunuyor.(AA)

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder