22 Mayıs 2011 Pazar

Bekarlara Yer Yok!

Bu hafta duayenler (Abarttım) buluşması planladık. Bloğumuzum diğer yazarı Triple-Double ile beraber erkek erkeğe bir meyhane sefası yapalım dedik. Niyetimiz tam da süt kuzu kokoreç mevsiminde, Refik'te rakı eşliğinde kuzu sarma sefası yapmaktı. Haftaiçi olduğundan rezervasyon sıkıntısı yaşamayacağımızı düşündük. (Tabi 19 Mayıs'tan bir gün öncesi olduğundan İstiklal akşam 7'de şişmeye başlamış).


Refik'e uğradığımızda en az 4-5 masa boş olmasına rağmen, 2 sapı adam yerine koymadılar. Hemen arkamızdan gelen kızlı erkekli grubu ise gülücüklerle karşıladılar. Daha sonra Refik'in kardeş meyhanesi Yakup ve Ya&Re'de (Yakup ve Refik) de aynı seksist politika ile karşılaştık. Galatasaray Meydanı'na yakın Çukur Meyhane'de şansımızı yokladıktan sonra Nevizade yolunu tuttuk. Daha önce gittiğimiz ve çok memnun kaldığımız Krepen'deki Kadir'in Yeri bizi gayet misafirperver bir şekilde karşıladı. Güzel bir masayı kaptıktan sonra başladık demlenmeye.


İstanbul'un en iyi meyhaneleri sıralaması yapılıp durur. Refik, Yakup, Cumhuriyet... Bol keseden yıldızları kaparlar. Ama sorun şu ki İstanbul'da gerçek anlamda meyhane yok. Kim ne derse desin meyhane en başta iki erkeğin rahatça demleneceği, dertleşeceği, karılarını çekiştireceği mütevazı bir yer olmalıdır.


Seksist, işgüzar, hesap şişiren, yemek yerine meze söyleyince burun kıvıran, dört kişilik masada üç kişi oturunca yüzü düşen meyhane sahipleri artık midemizi bulandırdı. Daha on sene önce dört masayla gayet avam bir mekan olan Refik artık Reina muamelesi görüyor. Reina'daki gibi kapıdaki garsonlar (Bodyguardlar) adam seçmece oynuyorlar.Yedikule tarafında belki de İstanbul'un gerçek anlamda tek meyhanesi Safa'nın bile bozulması an meselesi. Birkaç yıl sonra Yedikule civarı "soylulaştığı" vakit buradan sopayla kovulmayacağımızın garantisi yok.


Neyse biz yine konumuza dönelim. Krepen'deki Kadir daha önce tıpkı İmroz gibi Krepen Pasajı'nda faaliyet gösteriyormuş. Adı da oradaki günleri yad etme maksatıyla Krepen'deki Kadir olarak değiştirilmiş. Nevizade üzerinde "burası" diye seslenen, kolundan bacağından çekiştiren meyhane değnekçileri burada daha bir görgülü. Sofraya ilk gelen daha buharı üzerinde masamıza konulan ciğer tava enfes.


En güzel tarafı ise içinin sulu olması. Çoğu meyhanedeki ciğerlerin en büyük kusuru kupkuru gelmeleri. Kış kavunu bal gibi (Bu arada kışın yenen kavun niye yazdakinden daha lezzetli olur?). Peynir utandırmıyor (Bu lafı Artun Ünsal'dan çaldım. Hatta pilaki yeseydim fasulyesi helme helme diyecektim). Patlıcan salatası ise sütle güzelce terbiye edildiğinden yumuşacık ve çok hafif. Daha patlıcan mevsimi başlamamasına rağmen tadında en ufak bir acılık bile yok.

İsli palamut
Ama gecenin en büyük süprizi tartışmasız "isli palamut" tu. İste bekleterek pişirilen bu mezenin dışı gevrek içi lokum gibi yumuşaktı. Tadı tandır kebabın balık versiyonu gibiydi. Çatalı dokundurur dokundurmaz dağılması ve isli kokusu gönüllerimizi fethetti. Bunca soğuk ve sıcak mezeyle beraber 35'lik yeni rakı kuver dahil 90 tl hesap ödedik. Eminim ki Asmalımescit'teki soysuzlar çetesinde aynı masayı yarım misli fazlaya donatabilirdik.


Sabah ise yine baş ağrılarıyla uyandım. Hiç ağrı kesiciye bulaşmadan mahalle yumurtacısından (yumurtacı ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz) aldığım köy yumurtasıyla güzel bir tereyağlı menemen patlattım. Yarım saat içinde hiç bir şeyim kalmadı.


Not: Daha önce bahsettiğimiz (Yazıya buradan ulaşabilirsiniz) Hepsi klibi yayınlanmaya başladı. 22. saniyede kapıdan sızan delikanlıya dikkat. Klibin başındaki oynak, sevişken delikanlı ise "sanat sevici" dostumuz Umut.

9 yorum :

 1. ''Seksist, işgüzar, hesap şişiren, yemek yerine meze söyleyince burun kıvıran, dört kişilik masada üç kişi oturunca yüzü düşen meyhane sahipleri artık midemizi bulandırdı. Daha on sene önce dört masayla gayet avam bir mekan olan Refik artık Reina muamelesi görüyor. Reina'daki gibi kapıdaki garsonlar (Bodyguardlar) adam seçmece oynuyorlar.''

  çok haklısınız ama

  ''Kim ne derse desin meyhane en başta iki erkeğin rahatça demleneceği, dertleşeceği, karılarını çekiştireceği mütevazı bir yer olmalıdır.''

  bunu dedikten sonra seksistlikten suçlama olarak bahsetmeseniz iyi olurmuş. üstelik sizin yaptığınız cinsiyet ayrımcılığı zaten yüzyıllardır bu topraklarda olduğu gibi az gelişmiş ( sosyo-kültürel anlamda ) milletlerin ayrımcılıktan yapmadığını bırakmadığı, sosyal hayatın ''dış'' kısmında ( ev; haremlik-selamlık ) asla yer vermediği cinse olduğu için sizin seksist tutumunuz çok daha vahim ve üzücü...


  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. cinsiyet ayrımcılığı mı? ben bahsettiniz cümlede cinsiyet ayrımcılığı göremedim. aynı cümleyi
   ''Kim ne derse desin meyhane en başta iki kadının rahatça demleneceği, dertleşeceği, kocalarını çekiştireceği mütevazı bir yer olmalıdır.''

   şeklinde yazsaydım kikir kikir gülüyor olacaktınız. İŞte bu yüzden asıl seksist sizsiniz. Bloğu biraz takip ediyor olsaydınız bizin din, dil, cinsiyet ayrımcılığına nasıl şiddetle karşı çıktığımızı farkedersiniz.

   Sil
 2. Seksistle alakasini sonunda cozdum, arkadas lafi o kadar ters anlamis ki, meyhane iki erkegin yeridir, kadina gore degildir zannetmis.

  Benim soyleyecegim sey ise baska, meyhane iki erkegin karilarini cekistirecegi bir yer falan hic degildir. Erkek, karisini cekistirmez, baska bir erkege anlatmaz bile.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahaha..buna verecek bir cevabım yok.yalnız şunu anladım, bu kadar net genellemeler yapmaktan kaçınmak lazım.bu benim için de geçerli
   .

   Sil
  2. Ahaha..buna verecek bir cevabım yok.yalnız şunu anladım, bu kadar net genellemeler yapmaktan kaçınmak lazım.bu benim için de geçerli
   .

   Sil
 3. Bazı mekanlar yıllar evvel mekan yokluğundan köşeleri kapıp adını duyurmuş...
  Biberle domatesin içine azıcık kokoreç koyup satan mekanlar var.?
  Refik Cumhuriyet Şampiyon İsmet baba Yenilerden Canım ciğerim Akın balık kanatçı haydar ilk başta
  işinin hakkını veren şimdi eski adı ile iş yapan yerlere örnekler...
  En acısı insanların buralardan memnun ayrılması YENİ MEKANLAR Denememesi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. cumhuriyet, şampiyon bunlardan zaten umudum yok da geçen yıllar sonra arkadaşları ismet bayaya götürdüm, özel hiçbir şey yoktu(peynir ve levrek marin dışında), aynı şey modadaki koçoda da var, orda bir de garsonların işgüzarlığı var tabi.

   "Seksist, işgüzar, hesap şişiren, yemek yerine meze söyleyince burun kıvıran, dört kişilik masada üç kişi oturunca yüzü düşen meyhane sahipleri artık midemizi bulandırdı. "

   bu sorun bütün eğlence hayatımı etkiliyor, yanımızda kadın yoksa gidecek yer sayısı çok sınırlı, insan bazen erkek erkeğe, yatılı arkadaşlarıyla içmek istiyor, vasat ocakbaşlarına sığınıyosunuz ancak.

   ayrıca her açıdan düzgün bir yer için, aret'in meyhanesine bir uğrayın diyorum, kiminle olursam olayım her zaman ilk tercihim. hamsi nin mevsimiyken özellikle.

   Sil
  2. kimsenin yolu düşmez ama ben yine de yazayım belki denk gelir, bahçelievlerde baran ocakbaşı, buraya bi gidin, pişman olmıcaksınız, o adanayı yiyin, çarliston biberin acı olabileceğini görün.

   Sil
  3. şunu da eklemeden edemedim, bütün gece "ara sıcak ne alırdınız" diye kafa ütüleyen şef bozuntularından da gına geldi. rahat bırakın kardeşim, yavaş yavaş söylicez işte.

   açık açık konuşmak lazım bu elemanlara, biz çağırmadan gelmeyin diye, yoksa koçodaki gibi masanıza patates kroket ve muska böreği yağdırıp bunlardan para alıyorlar.

   Sil