19 Mayıs 2011 Perşembe

Beyoğlu'ndan Haberler


Bu pazarın en gösterişli eylemi tartışmasız "internetime dokunma" eylemiydi. "Küçük burjuvayı" uzun süredir meydanlarda göremiyorduk. Sokağa dökülmeleri için internetlerinin ellerinden alınması gerekiyormuş.


Asmalımescit civarında gördüğüm bu afiş Tasarım Alaturka adlı sergiye ait.Rafineri Reklam Ajansı, alaturka kültürünü ve Türklere has alışkanlıkları tasarımla birleştirerek Orhan Gencebay, Zeki Müren gibi kült sanatçıları ve alaturka motifleri özgün tasarımlı ürünlere dönüştürüyor.
İncisözlük'ten ayrılanları kurduğu avaresözlükün afişine ise yine Tünel tarafında rastladım.


Yukarıdaki bu güzel wheatpaste örneğine Çukurcuma'da denk geldim. Parçalanıp, yağmalanmadan evvel pek güzel bir çalışmaymış.


Bu da Firuzağa tarafında çiçekli bir stencil örneği..1. Uluslararası Mizah Festivali kapsamında "Gerekli Taramalar - Ailesine Kalanların İzinden Oğuz Aral" sergisi  Tophane-i Amire Tek Kubbe Binası'nda açıldı.  Oğuz Aral’ın Gırgır ve diğer yayınlar için yaptığı çizimlerin orijinalleri, yağlı boya tabloları, kitap kapakları, eskiz defterleri yer alacak. Sergide ayrıca, usta sanatçının diğer ilgi alanlarından müzik, pandomim, güreş, boksla ilgili notlarıyla yemek tariflerinin bulunduğu not defterleri, yaşamının değişik dönemlerinde çekilen fotoğrafları ve gözlük, çizim takımı, çakı, sigara ağızlık, kalem gibi kişisel eşyaları mizah severlerle buluşacak.(Haber:Cumhuriyet)

2 yorum :

  1. Bu sansür eyleminde gerçekten farklı sınıflardan insanlar bir aradaydı; ancak yapmış olduğunuz "küçük burjuvayı" göremiyorduk tanımı sanki eyleme katılanların hepsini aynı çatı altına almış gibi anlaşılıyor. En azından ilk başta ben öyle anladım.

    YanıtlaSil
  2. bilmiyorum belki önyragı. sanki if istanbul film festivali hissiyatı vardı eylemde. 1 Mayıs'ın sıcaklığını bulamadım. çalışma koşulları yüzünden değil de maaşlara zam istedikleri için eylem yapan hak-iş mitinglerine benzettim. Sabahtan akşama kadar masalarında oturup internete kesilince kuduran "nerd"ler topluluğu gibi geldi bana.

    YanıtlaSil