25 Mayıs 2011 Çarşamba

Mahmutpaşa


Recep İvedik üçlemesinin ev sevdiğim sahnesidir Mahmutpaşa'da takım elbise alma bölümü. Moda duayeni, sektörü koşturtan, Modesan'ın sahibi Metin Abi filmin en gerçekçi karakteriydi belki de. Bugün, kuzenime düğün için blazer ceket bakmaya Mahmutpaşa yolunu tuttuk. Her dükkana girişimde Metin Abi'nin dükkanı olabilir mi? diye heyecanla bakındım sağa sola. Dükkanlar benzemese de Metin Abi benzeri pek çok "moda duayeni" ile karşılaştım.

Mahmutpaşa
Elinde lacivert ceket bulunmadığı için beyaz ceket serisini satmaya kalkışan. İstediğimiz beden kalmayınca dükkanındaki "bahariye" kumaşlarından 1 saatte ceket dikme taahhüdünde bulunan. Hatta "mezro"yla, lafa girer girmez hemen omuz ölçüsü alanlar (Red Kit'teki cenaze levazımatçısı gibi). Bin türlü dükkan gezdikten sonra kalıbımıza göre ceket bulabildik sonunda. Yoğun geçen günün ardından Hocapaşa yöresindeki Meşhur Filibe Köftecisi'nde soluklandık. Köfteleri lezzetli ama porsiyonu küçük bu 100 yıllık mekanın belki de en güzel tarafı (Tabi piyazından sonra) 40 yıldır değişmeyen dükkan tasarımı.


5 yorum :

 1. bir dahaki sefere yolunuz düştüğünde "tarihi özkan köftecisi"ni denemenizi de öneririm:

  http://www.tarihiozkankoftecisi.com/Galeri/tabid/57/Default.aspx

  Not: bir de yukarıdaki video çalışmıyor bilginize

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  2. Orasinin koftesi guzel ama biber konusunda çok cimriler. Her tabağa bir tane közlenmiş biber koyuyorlar. Ilave istediginiz vakit duratlari düşüyor. Ve sadece bir tane ilave biber getiriyorlar. Gicigim onlara :)

   Sil
 2. https://www.facebook.com/metin.cantimur?fref=ts

  YanıtlaSil
 3. https://www.facebook.com/metin.cantimur?fref=ts

  YanıtlaSil