6 Mayıs 2011 Cuma

T-Rex Sunar: Kelle Tandırlı, Murat Dalkılıç'lı Absürd Perşembe!

kelle söğüş
İşten eve, Beyoğlu Balık Pazarı üzerinden geçince sakatatçılar üzerime üzerime geliyor. Bir yandan işkembe ve kelle paçasıyla ünlü Cumhuriyet İşkembe Salonu, diğer taraftan midye, kokoreççiler ve kuzu kellesi satan ciğerciler. Bunca çeşitliliğin arasında birine bulaşmadan eve aç ulaşmak mümkün değil. Ama bugün kafama koydum! evimde mütavazı bir şekilde "kelle" sefası yapacaktım. Biri Asmaaltı'nın önündeki seyyar kelleci (burası haşlama yapıyor, soğan, maydonoz ve baharatla soteliyor), diğeri de Balıkpazarı yolunda (burası ise fırında yapıyor) olmak üzere iki meşhur kelleci var. Neyse "Balıkpazarı sakatat turu" başka bir ayrıntılı yazı konusu. Eve varıp yemeğimi afiyetle yiyip günü bitirmekti niyetim. Ta ki "sanat sevici dostum Umut"un teklifini duyana kadar.


Hepsi grubu, Murat Dalkılıç ile seslendirdiği son "single"ı "Şık Şık" parçasının klibini çekecekmiş. Galata'da bir evde yapılacak çekim esnasında bir parti düzenlenecek ve bu partideki görüntüler ise klip olarak yayınlanacakmış. Perşembe akşamı için gayet renkli bir teklif.


Partinin ev sahipliğini ise meşhur modacı Simay Bülbül'ün yapacak olması beklentimizi bir kat daha arttırdı haliyle. Kapı girişinde "klip görüntülerinden hiçbir şekilde maddi talepte bulunmayacağımıza" dair bir sözleşme imzaladıktan sonra daldık masal alemine. Şunu itiraf etmeliyim ki "Hepsi" ve bilhassa Murat Dalkılıç gayet eğlenceli ve sıcak kanlı insanlar.


Gece ilerledikçe hazırlanan şahane "punch"ların da etkisiyle herkes gevşeyip klip rahatlığına erişti. Sanat sevici dostum Umut ve benim dışımda figüranların tümünün yabancı olması steril klibin içinde sırıtmamıza yol açtı tabii ki. Yayınlanacağı günü merakla bekliyorum. Esmer delikanlı bölümleri kırpıldı mı acaba?


Bu hafta spesifik festivaller haftası. Geçen hafta başlayan İşçi Filmleri Festivali son bulurken, Bilinmeyen Sinemalar Film Festivali 11 mayısta başlıyor. Haiti’den Kamboçya’ya, Ruanda, Laos, Çad ve Myanmar gibi adını çok duymadığımız ülkelerin sinemasını İstanbullu sinemaseverlerle buluşturacak olan festivalde 36 film gösterilecek. Filmleri gösterilecek ülkelerin ortak özelliği kişi başı milli gelirlerinin 750 doların altında olması. Beyoğlu Sineması ve Tarık Zafer Tunaya gösterim merkezinde filmleri izleyebilirsiniz.
Beni asıl heyecanlandıran festival ise 4 Mayıs’ta İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde başlayan Bilgi Üniversitesi ve Mutfak Dostları Derneği’nin ortak hayata geçirdiği "Atilla Dorsay’ın Seçtiği En İyi Yemek Filmleri" etkinliği. Sinema yazarı Atila Dorsay’ın seçtiği 8 film, mayıs ayı süresince İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü'nde izlenebilecek. Daha önce İstanbul Film Festivali'nde izleme fırsatı bulduğum Büyük Tıkınma, Tampopo, Jean Pierre Jeunet'in ilk filmi Delicatessen göstrilecek filmlerden bazıları.


Büyük Tıkınma'nın meşhur kelle sahnesi
Geç gelen edit: klibi buradan izleyebilirsiniz.

1 yorum :