12 Haziran 2011 Pazar

Mis Kebap

Döner Savaşları yazımızdan uzaklaşıp, biraz da yerel döner lezzetlerinin peşine koşalım. Anadolu'da Bursa'nın muhafazakar döner pişirme tekniklerinin dışına çıkabilmiş lezzetli restoranlar bulabilirsiniz. Mesela İstanbul'dan Balıkesir'e giderken, Bandırma feribotu sonrası en büyük keyifimizdir Tarihi Bandırma Kebapçısı. Bursa'nın "goygoycu" iskendercilerinden uzakta, gürültüsüz patırtısız Türkiye'nin en iyi iskenderlerinden birini yapmaktadır bu dükkan. Uludağ otobüsleriyle devam edip, Balıkesir'e vardımığızda ise kent sosyetisinin meşhur yeri, Hanedan Kebap'a uğrarsanız, Balıkesir'in Bandırma'ya iskenderde verdiği cevabı görebilirsiniz (yetersiz bir cevap olsa da). Çoğu Balıkesirli buranın Bandırma Dönercisi'nden daha iyi olduğunu iddia eder.

Madımak Oteli (Atılım Yapı'nın ellerine sağlık!)
Neyse biz döner "hinterland"ının biraz uzağına, doğuya doğru yönelelim. Geçenlerde uğradığımız Sivas ilinde küçük bir çarşı gezisine çıktık. Aynı gün Fener'in de şampiyonluk maçı olduğundan, kent karnaval yeri gibiydi. Biz de, Çifte Minare, Kongre Salonu gibi tarihi yerleri gezip sonra karnımızı doyurmaya karar verdik.


Araya da çok merak ettiğim Madımak Oteli'ni sıkıştırayım dedim. Ama bir de ne göreyim, otel dershaneye çevirilmiş ve dışına yapılan saçmasapan bir kaplamayla tamamen farklı bir yapıya dönüşmüş. 1000 yıllık tarihi yapıları bile talan ederken, 20 senelik tarihe saygıyı tabii ki bekleyemezdim.

Allah muhafaza üzerimize düşmesin
Acıkan karnımın sesini dinleyip, şehrin efsanevi dönercisine (iskenderci değil) uğradım. Her Sivaslı'nın ağzı sulanarak anlattığı bu kebapçıyı çok merak ediyordum. Mekanda dürüm arası veya porsiyon olmak üzere iki çeşit döner sunuluyor. Dürüm derken İstanbul dürümleri gibi (hele Bambi) sanmayın. Lavaş yerine tırnak pidesi kullanılıyor ve bir porsiyon dönere ne kadar malzeme konuluyorsa dürüme de aynı malzeme giriyor.

Lavaş yerine pide
Döner, Ankara dönerleri gibi (Hosta Piknik mesela) devasa boyutlarda. Üzerinize düşerse sakatlanabilirsiniz. Ama en büyük özelliği ise malzemesi. İskenderin görünümünün güzel olması için malzemesinin çoğu kıymadan olur. Böylece kalıp gibi kesilir ve dağılmaz. Etten yapılan iskender şekilsiz olur ve makbul sayılmaz. Ama buranın böyle bir sorunu yok.


Burada ise malzeme dürümün içinde olduğundan görsel problemlerle başetmek zorunda değiller. Malzeme % 80-90 parça et, % 10 civarı ise etin dağılmaması için kıyma olarak belirlenmiş. Parça etin farkını daha kokusunu aldığınızda hissedebiliyorsunuz. Evet biraz kavurmamsı ve çok daha ağır. Ama biz de hergün Sivas döneri yiyemiyoruz. Fiyatlar çok ucuz değil. 1 porsiyonu 8 tl. Fakat Bambi'nin çakma dürümlerine de yaklaşık aynı parayı verdiğimizi düşündüğümüzde helal olsun diyoruz.


Not: Emektar Canon Ixus ile çekilmiş son yazımızı yazdık. Bundan önceki Berlin döneri yazımızın fotoları yeni kameramız Olympus EPL 2 ile çekilmişti. Farkı hissetmişsinizdir.

7 yorum :

 1. fotolara bakarken bile canım çekti

  YanıtlaSil
 2. "Not: Emektar Canon Ixus ile çekilmiş son yazımızı yazdık.Bundan önceki Berlin döneri yazımızın fotoları yeni kameramız Olympus EPL 2 ile çekilmişti. Farkı hissetmişsinizdir."

  Gerçekten iki makina arasında gözle görülür bi fark var :)) yeni makinanız hayırlı olsun bol fotolu bloglara!......

  YanıtlaSil
 3. Madımak'ı neden işin içine katmışsınız anlamadım.

  YanıtlaSil
 4. samsuna uğrarsanız çalıkuşu restoranda döner yemenizi tavsiye ederim. şimdiye dek denediğim en lezzetli döner oradadır.

  YanıtlaSil
 5. inşallah yolum düşerse deneyeceğim

  YanıtlaSil